مستند «ضیاالدین» درباره کودکیِ کدام شخصیت است؟

گفتگو با محمدرضا دهستانی، مستندساز؛

مستند «ضیاالدین» درباره کودکیِ کدام شخصیت است؟

مستند «ضیاالدین» درباره کودکیِ کدام شخصیت است؟
۱۶ آذر ۱۴۰۱

مستند ضیاءالدین، حقایقی کمتر شنیده شده از زندگی قرآنی رهبر معظم انقلاب و نقش ایشان در ترویج و نشر قرآن کریم را روایت می‌کند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، محمدرضا دهستانی، مستندساز، درباره موضوع مستند ضیاءالدین که متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شده است گفت: «ضیاءالدین» حقایقی کمتر شنیده شده از زندگی رهبر انقلاب از دوران کودکی تا جوانی او را روایت می‌کند. این مستند، علاقه‌‌ و بهره‌مندی رهبر معظم انقلاب نسبت به تفسیر و تبیین و قرائت قرآن کریم از کودکی تا زمان انقلاب و تمام مراحل زندگی او و نقش ایشان در ترویج قرآن کریم در این دوران را روایت می‌کند.

او درباره چگونگی شکل گرفتن ایده مستند ادامه داد: روزی به صورت اتفاقی کلیپی را تماشا کردم که در آن رهبر معظم انقلاب در جمع قاریان مصری به زبان عربی از علاقه‌اش به قاری مصری در دوران جوانی‌اش سخن می‌گوید. این موضوع، جرقه‌ای اولیه از ایده این مستند شد.

دهستانی درباره روند تحقیق و پژوهش برای این مستند گفت: تحقیق و پژوهش کار حدود 2 ماه طول کشید و نزدیک به 20 جلد کتاب در این زمینه مطالعه کردم تا به یک خط داستانی و سیر روایی مستند رسیدم. ساخت این مستند حدود دو ماه به طول انجامید اما روند پس تولید آن یک‌سال زمان برد زیرا ما به دنبال تصاویر آرشیوهای دیده نشده مرتبط با موضوع مستند بودیم که هر کدام از تصویرها را به سختی پیدا می‌کردیم.

او ادامه داد: مستند، شامل تصاویر بازسازی و آرشیوی است که دو راوی دارد (نریتور و صوت مصاحبه‌های رهبر انقلاب) و مصاحبه‌های مرتبط با موضوع که از اساتید و پیشکوتان قرآنی و اشخاصی که در مساجدی که رهبر انقلاب جلسه تفسیر و قرائت قرآن داشتند تهیه و استفاده شده است. من خیلی علاقه‌مند بودم که مصاحبه‌های تاریخ شفاهی رهبر انقلاب را به عنوان مونولوگ در مستند استفاده کنم ولی متاسفانه آرشیو مورد نظر به دست ما نرسید.

دهستانی گفت: حضرت محمد (ص) حدیثی دارد که در آن از اهمیت جایگاه قرآن کریم صحبت شده و می‌گوید: «قرآن، صادق‌ترین گفتار و رساترین موعظه و بهترین داستان ها است.» امروزه لزوم عمل به تعالیم راهگشای قرآن، بیش از هر زمان دیگر احساس می‌شود. اما قبل از هرچیز ، باید قرآن را شناخت و در آن تدبر و تفکر کرد.

او در پایان گفت: رهبر معظم انقلاب، از شخصیت‌های اسلامی هستند که با قرآن مأنوس و در واقع بر علوم مختلف قرآنی تسلط دارند. اینجا است که با توجه به انس و تعاملی که رهبر انقلاب در زمینه‌های مختلف به قرآن‌ کریم داشته و دارند، ساخت چنین مستندی پیرامون نقش رهبرانقلاب در ترویج قرآن کریم اهمیت می‌یابد.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید: