درباره ما

درباره ما

خانه مستند زمانی شروع به کار کرد که توجه و تلاش برای پیشبرد مستند در ایران به میزانی که باید قابل توجه نبود، زمانی که مستندسازان و شرکت های فیلمسازی، هزینه های گزافی برای اجاره وسایل و تجهیزات پرداخت می کردند؛ خانه مستندی ها که آن روزها گروه نوپایی بودند به فکر خرید همان تجهیزات افتادند که هزینه هایی تقریبا برابر با اجاره داشتند و رفته رفته با جمع آوری راش ها و فیلم های مستند از قبل انقلاب تا بعد و کنون توانسته یکی از غنی ترین آرشیوها را در حوزه تصویر داشته باشد. شاید نتوان ادعای بزرگ ترین آرشیو خصوصی را داشت اما قابل استفاده ترین آرشیو در حوزه مستند از آنِ خانه است.

حالا ما در خانه مستند شانه به شانه با شما و گام به گام، از مشاوره در مسیر شکل‌گیری ایده تا رسیدن به طرحی مطلوب در راه تولید اثر همراه هستیم با در دسترس بودن آرشیوی کامل و منحصر به فرد از تصاویر و نماهای ناب.

ما مرجع خلق ایده‌های خلاقانه‌‌ایم

خانه مستند، دفتری خصوصی و خانه‌ای برای مستند و مستندسازان.

جایی امن برای خلق ایده هایی نو، از زاویه دوربین کارگردانان جوان، نام آشنا و هرآن کسی که صاحب ایده ای منحصربه فرد است.

اینجا شناسنامه ای ده ساله با قدمتی بیش از تولید هزار و اندی فیلم مستند دارد. بچه های خانه مستند با حضور در جشنواره هایی همچون هات داکس، ویزیون دوریل، ایدفا، حقیقت و… نشان های افتخار بسیاری را بر دیوار اتاق های مجموعه به رسم یادگار گذاشته اند.

به پشت سر نباید نگاه کرد، اما وقتی به پشت سر نگاه می کنیم با وجود تمام سختی ها و آسانی ها، پایین و بالا رفتن ها، مسیر خوبی را آمده ایم و تلاش می کنیم تا در مسیر بی پایان خلق کردن، عضوی از خانواده این خانه باشیم.

خانه مستند با خرید شش تا ده اثر در سال، از کارگردانان کار اولی حمایت ویژه ای می کند. بسیاری از آثار ارائه شده کارگردانان به خانه، آثار قوی و قابل بحثی نبودند اما این خانه مستند بوده که تا امروز با حمایت از صاحبان آثار در جهت بهبود کارشان و پیشرفت در آثار بعدی، آنها را یاری و همراهی کرده تا راهی جشنواره های داخلی و بین المللی شوند وتبدیل به نام هایی آشنا در این حوزه گشته اند.

آن چه ما می سازیم

خانه مستند در همه موضوعاتی که قابلیت تبدیل شدن به اثری مستند را داشته باشند ورود می کند. این کارها در ژانرها و حوزه های مختلفی هستند اما نکته مهم، صداقت در اشاعه هدف و کلام است، کارهایی که جهان ببیند و بپذیرد نه آثاری که تنها و تنها خوشامد کشورهایی جز ایران را در نظر داشته باشند. تولیداتی که نه صرفا در مسیر مطالبه گری و انتقادی باشند و نه کاملا بی ارتباط به مسائل.

ساخت آثاری جریان ساز در مسیر ترمیم زخم های جامعه، درمان دردها برای رسیدن به بستری مناسب در جهت گفتمان.
آثاری که دارای تاریخ انقضا نباشند، کارهایی که از شعارگونگی دوری کنند. برای مثال به آثاری در زمینه بلایای طبیعی می توان اشاره کرد که در پیش آمدهای احتمالی بعد نیز کماکان قابل بهره گیری هستند.

هم گامان اول خانه مستند

خانه مستند باهمکاری گروهی از مستندسازان، کار خود را آغاز کرد و در ادامه مسیر، دوستان دیگری به این گروه پیوستند تا خانواده خانه مستند، روز به روز بزرگ تر شود.

ادامه مسیر

ما در خانه مستند از بازنگری شش ماهه و یک ساله در برنامه هایمان غافل نمی شویم. این بازنگری، نشانی از ناآگاهی از مسیر و رویدادها نیست؛ بالعکس با توجه به پیش آمدهای روز و تغییراتی که در مناسبات مختلف روی می دهد، هدف گذاری هایمان را هم جهت کرده و در این مسیر گام برمی داریم.

سفارش دهندگان خانه مستند در این سال ها

سازمان هنری رسانه ای اوج
مرکز گسترش سینمای تجربی
روایت فتح
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران
گروه خودرو سازی سایپا
گروه خودروسازی ایران خودرو
کمیته امداد امام خمینی ره
شبکه مستند
نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
سازمان مناطق آزاد کشور
وزارت نفت و…

ما در انجام سفارش ها و تکمیل آرشیو خانه مستند به مواردی همچون اصلاح رنگ و صداگذاری و ساخت تیزر و طراحی پوستر اهمیت ویژه ای می دهیم، اگر در این سال ها خانه مستند در توزیع ضعیف عمل کرده باشد اما طی جلساتی که با شبکه های مختلف بین المللی داشته ایم از این جا به بعدِ ماجرا بی شک در مسیر توزیع آثار به شکل بهتری قرار داریم.