خانه مستند

خانه ای برای مستند و مستندسازان

صفحه اصلی > اخبار
درآمدزایی اولویت ما نیست/ چرا «خانه مستند» سراغ اکران آنلاین آثارش رفت؟
20 شهریور 1400

درآمدزایی اولویت ما نیست/ چرا «خانه مستند» سراغ اکران آنلاین آثارش رفت؟

مهدی مطهر دلیل راه اندازی اکران آنلاین سایت خانه مستند را دسترسی آسان‌تر مخاطبان به محتوا دانست.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری صبا، چندی پیش خبری مبنی بر آغاز به کار اکران آنلاین سایت خانه مستند منتشر شد که مستند سینمایی «کاشف» به کارگردانی حسین فریدون‌جاه و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر نخستین مستند حاضر در این اکران بود. پیش از این خانه مستند تولیدات خود را از طریق پلتفرم‌های دیگر به اکران آنلاین درمی‌آورد.

درباره این اتفاق با مهدی مطهر مدیر خانه مستند گفتگویی داشتیم. او در پاسخ به این پرسش که چرا خانه مستند به اکران آنلاین روی آورده است به خبرنگار صبا گفت: این مساله به ۲ اتفاق برمی‌گردد؛ یکی اینکه پس از ۱۰ سال تولید مستمر مستند، حضور همه جانبه در تلویزیون، اکران‌های خصوصی، فضای جشنواره‌ها و حتی پلتفرم‌های دیگر، مطالبه‌ای در کانون هواداران و مخاطبان خانه مستند به وجود آمده است و آن‌ها دوست دارند از طریق خود مجموعه و به صورت مستقیم به فیلم‌هایی که تولید می‌کنیم، دسترسی داشته باشند.

او ادامه داد: از طرف دیگر در سرچ دانلود و دیدن مستندها، تولیدات خانه مستند جزو ۲ یا سه تای اول هستند، طبیعتا اگر چیزی به اسم مستند روی فضای مجازی گذاشته شود، یکی از سایت‌هایی که مخاطبان دوست دارند در آن به تماشای اثر بنشینند، سایت خانه مستند است. البته باید گفت ما فعلا در مرحله آزمایش هستیم و شاید به هر دلیلی به نتیجه نرسیم.

مطهر درباره گروه مخاطبان خاطرنشان کرد: ما ۲ گروه مخاطب داریم؛ یکی از آن‌ها مخاطبان خانه مستند است که طبیعتا پس از این همه سال ما را دنبال می‌کنند و دیگر گروه مخاطبان مستند است که می‌توانند به ما ارجاع داشته باشند. این ۲ طیف همیشه در کامنت‌ها، ایمیل یا بحث‌های حضوری مطالبه اکران آنلاین آثار را از ما داشتند.

تهیه‌کننده «ایران‌زاد» در جواب این سوال که از چه زمانی ایده اکران آنلاین مستندها در سایت خانه مستند را در ذهن دارید، عنوان کرد: حدود پنج سال و نیم است که طرح اکران آنلاین تولیدات‌مان را در ذهن داریم اما به دلایلی، مخصوصا مسائل مالی، به نتیجه نمی‌رسید. درحال حاضر نیز مسائل مالی مرتفع نشده‌اند بلکه ما سبک‌تر و با فضایی غیرانبوه کار را شروع کرده‌ایم تا در ادامه آن را گسترده کنیم.

او افزود: متوجه شدیم که محصولات خودمان در پلتفرم‌های مختلف خوب دیده می‌شوند و جزو پربیننده‌ها به حساب می‌آیند مثل مستند «مهین» یا مجموعه مستند «آقا مرتضی» درنتیجه به این جمع‌بندی رسیدیم که هم مخاطب جدی مستند وجود دارد، هم مستندهای ما مخاطب جدی خود را دارند و هم اینکه با یک برنامه‌ریزی آرام ولی درست و دقیق، می‌شود مخاطب مستند را به سمت پلتفرم خودمان بکشانیم.

لزوم تغییر ذائقه مخاطب

این مستندساز درباره اهداف این طرح بیان کرد: برای اکران آنلاین سایت خانه مستند برنامه جدی و دقیقی داریم اما مباحث مالی یعنی درآمدزایی از آن قطعا اولویت اول‌مان نیست بلکه اینکه با کم‌ترین ممیزی، زودترین وقت ممکن و کنداکتوری دقیق بتوانیم دسترسی مخاطبان مستند را به این آثار، آسان کنیم جزو یکی از مهم‌ترین اهداف‌ماست حتی در ادامه می‌توانیم ذائقه مخاطبان را تغییر دهیم و آن‌ها را به سمت مشاهده مستندهای مطالبه‌گر یا مستندهایی که از نظر سطح محتوا صرفا در سطح سرگرمی نیستند، ببریم و ذهن آن‌ها را به فضایی کاملا ارتقا یافته و عمیق تحلیلی برسانیم.

مدیر خانه مستند درباره آثاری که در این سایت به نمایش درمی‌آیند، تاکید کرد: امکان دیدن مستند در سایت خانه مستند، محدود به تولیدات خودمان نخواهد شد و اگر دوستان دیگری علاقه‌مند بودند که با اینکه فیلم‌شان تولید مجموعه ما نیست اما حس می‌کنند که بازخوردهای خوبی از سایت ما شده است، تولیدات‌شان را در خانه مستند به نمایش درآورند حتما استقبال می‌کنیم و از ظرفیت آن‌ها هم برای گذاشتن فیلم روی سایت استفاده می‌کینم.

تهیه‌کننده مستند «مهین» درباره بسته‌بندی فضای موجود در سایت تصریح کرد: خیلی وقت‌ها مانند تلویزیون می‌توانیم باتوجه به مناسبت های تقویمی خیلی از تولیدات را بسته بندی کنیم مثلا خانه مستند یکی از پیشگامان ساخت فیلم‌های حرفه‌ای، قابل اعتماد و اعتنا درباره محرم است مثل مستندهایی با موضوعات نخل‌گردانی و آیین‌های عزاداری، مهم‌ترین سخران‌های مذهبی یا حتی مداح‌ها. همه این‌ها می‌توانند به صورت بسته‌بندی شده به مناسبت ماه محرم و صفر از سایت خانه مستند پخش شوند.

مطهر خاطرنشان کرد: بعضی از موضوعات باتوجه به اتفاقات روز جامعه می‌توانند دوباره پخش شوند و دیده شدن‌شان باعث انگیزه شوند مثل قصه افغانستان که ما چند کار جدی در این زمینه داشتیم. یک سری مستندها نیز وجود دارد که شاید تلویزیون هیچوقت امکان نمایش آن‌ها را نداشته باشد که شاید ما هم اگر جای آن‌ها بودیم همین ملاحضه را می‌کردیم اما منعی ندارد که مخاطب حرفه‌ای یا کسانی که موضوعات خاصی را رصد می‌کنند به این محتواها دسترسی داشته باشند که این جنس مستندها هم می‌تواند یکی از باکس‌های مهم یا حتی مهم‌ترین باکس پخش مستندهای ما باشند.

همکاری با دیگر پلتفرم‌ها برای ما منعی ندارد

او ادامه داد: مثلا من مستندی به نام «تئوریسین خشونت» داشتم که تلویزیون امکان به نمایش گذاشتن آن را نداشت، این بدان معنا نیست که فیلم ممیزی داشته باشند بلکه آنقدر مباحث تئوریک در این مستند بود و مخاطب آن را نخبگان تشکیل می‌دادند که تلویزیون نمی‌توانست آن را نشان دهند درنتیجه این کار در وی او دی‌ها پخش شد و بیشترین واکنش را ازآن خود کرد، این نشان می‌دهد که مخاطب خاص محتوای مورد علاقه خود را از تلویزیون تماشا نمی‌کند، با خود می‌گوید که تلویزیون برای مخاطب عام است و محتوای مناسبی برای من که مباحث کلامی و فلسفی را دنبال می‌کنم، ندارد پس محتواهای تخصصی را از آن طریق دنبال نمی‌کنم.

این تهیه‌کننده درباره ادامه همکاری با دیگر پلتفرم‌ها پس از راه افتادن اکران در سایت خودشان اظهار کرد: همکاری با دیگر پلتفرم‌ها برای ما منعی ندارد زیرا تماشای فیلم در پلتفرم‌ها بایکدیگر هم‌پوشانی ندارد بدین معنا که هر پلتفرم مخاطب خاص خودش را دارد و اگر فیلمی را تنها از طریق یک سایت منتشر کنیم، آنطور که باید و شاید دیده نمی‌شود پس اگر یک بستر دیگر برای اکران و پخش مستندها به‌وجود بیاید، بدان معنا نیست که ما به بقیه پلتفرم‌ها بی‌نیاز باشیم یا یک پلتفرم نیاز ما را مرتفع کند بلکه باید برای همکاری با آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

مطهر در پایان مطرح کرد: ما درحال حاضر در مرحله آزمایشی اکران آنلاین سایت خانه مستند هستیم و هنوز دسترسی کافی به بدنه نیروی انسانی و مسائل مالی را نداریم. همه اتفاقات اخیر یعنی استقبال از تولیدات خانه مستند و همچنین اکران مستند خوب «کاشف» ما را به جمع‌بندی برای اکران آنلاین آثارمان از طریق سایت خودمان نزدیک‌تر می‌کند. همچنین باید بگویم به ندرت پیش می‌آید که مخاطبان خانه مستند با انرژی منفی ما را دنبال کنند و این مساله مجموعه ما را که به تولید مستند می‌پردازیم، متفاوت کرده است به همین دلیل برای احترام و تکریم همان مخاطب به دنبال برنامه‌ریزی برای دسترسی آسان‌تر و بدون واسطه آن‌ها به مستندهایی که دوست دارند، هستیم.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید:

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

خبرهای مشابه

چرا این گروه چریکی را کسی نمی شناسد؟ / «دستمال سرخ‌ ها» یا طرفداران پرسپولیس!
04 مهر 1400

چرا این گروه چریکی را کسی نمی شناسد؟ / «دستمال سرخ‌ ها» یا طرفداران پرسپولیس!

محسن تیموری، گردآورنده خاطرات گروه «دستمال سرخ‌ها» می‌گوید زمانی که از کسی می‌پرسیم «دستمال سرخ‌ها» را می‌شناسید می‌گویند همان طرفداران پرسپولیس هستند!؟

«ننه مخمل» آماده نمایش شد/ قصه مادرانگی زنی از جنس کوهستان در راه سینماحقیقت
03 مهر 1400

«ننه مخمل» آماده نمایش شد/ قصه مادرانگی زنی از جنس کوهستان در راه سینماحقیقت

مستند داستانی « ننه مخمل» به کارگردانی امیرحسین خلیل‌زاده با اتمام مراحل فنی، متقاضی حضور در پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت شد.

استقبال هزار نفری از «دستمال سرخ‌ها» در کهف‌الشهدا/ صدای مظلومیتی که بعد از 40 سال شنیده شد
28 شهریور 1400

استقبال هزار نفری از «دستمال سرخ‌ها» در کهف‌الشهدا/ صدای مظلومیتی که بعد از 40 سال شنیده شد

مراسم رونمایی مستند «دستمال سرخ‌ها» به کارگردانی حنظله تاج‌الدینی شامگاه روز شنبه 27 شهریورماه با استقبال جمعیتی بالغ بر هزار نفر در کهف‌الشهدای تهران برگزار شد.

«فالکن» به وی‌او‌دی رسید/ داستان عملیاتی که باعث عقب‌نشینی آمریکا از عراق شد
27 شهریور 1400

«فالکن» به وی‌او‌دی رسید/ داستان عملیاتی که باعث عقب‌نشینی آمریکا از عراق شد

مستند «فالکن» به کارگردانی سید محمدمهدی پوریزدان‌پرست با موضوع سرگذشت پادگانی به نام فالکن در جنوب بغداد که پس از عملیات نیروهای مردمی عراق باعث عقب‌نشینی ارتش آمریکا از این کشور شد، به پخش تلویزیونی رسید.

«پرواز بی بازگشت» در مسیر سینماحقیقت پانزدهم/ عامل قتل عام پرندگان میانکاله چه بود؟
27 شهریور 1400

«پرواز بی بازگشت» در مسیر سینماحقیقت پانزدهم/ عامل قتل عام پرندگان میانکاله چه بود؟

مستند زیست محیطی و کاوشگر «پرواز بی بازگشت» به کارگردانی مسعود دهنوی با محوریت کشف راز فاجعه زیست محیطی مرگ پرندگان تالاب میانکاله، با اتمام مراحل فنی آماده نمایش شد.

رونمایی مستند «دستمال سرخ‌ها» با روایتگری حاج حسین یکتا در آستانه هفته دفاع مقدس
24 شهریور 1400

رونمایی مستند «دستمال سرخ‌ها» با روایتگری حاج حسین یکتا در آستانه هفته دفاع مقدس

مراسم رونمایی مستند سینمایی «دستمال سرخ‌ها» در آستانه چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس شامگاه روز شنبه 27 شهریور با روایت‌گری حاج حسین یکتا در کهف‌الشهدا برگزار خواهد شد.

در پزشکی قانونی چه می گذرد؟ آشنایی با پزشکی قانونی به بهانه اکران مستند سینمایی کاشف
22 شهریور 1400

در پزشکی قانونی چه می گذرد؟ آشنایی با پزشکی قانونی به بهانه اکران مستند سینمایی کاشف

سازمان پزشکی قانونی یکی از زیرمجموعه های قوه قضائیه است که به منظور کارشناسی در امور پزشکی و تحقیق در وقوع جرم ها و بررسی بسیاری از دعاوی کیفری مثل قتل، تجاوز به عنف و تجاوز جنسی فعالیت می کند.

پزشکی قانونی از زاویه‌ای که تاکنون ندیده‌اید/ نگاهی به مستند «کاشف»
21 شهریور 1400

پزشکی قانونی از زاویه‌ای که تاکنون ندیده‌اید/ نگاهی به مستند «کاشف»

این روزها مستند داستانی «کاشف» در سایت خانه مستند اکران آنلاین شده است و برای اولین بار دوربین کنجکاو سینمای مستند به درون ساختار ناشناخته پزشکی قانونی رفته و تصویری متفاوت از آنچه در ذهن مردم وجود دارد را به تصویر کشیده است.

اینجا فقط برای تشریح جنازه‌ها نیست!/ در پزشکی قانونی چه می‌گذرد؟
20 شهریور 1400

اینجا فقط برای تشریح جنازه‌ها نیست!/ در پزشکی قانونی چه می‌گذرد؟

حسین فریدون جاه کارگردان مستند سینمایی «کاشف» که به معرفی سازمان پزشکی قانونی پرداخته است، به ارایه توضیحاتی درباره این مستند پرداخت.

مستند قصه‌گوی محبوب کودکان آماده نمایش شد/ نگاهی شاعرانه به زندگی مهدی آذریزدی در «آن مرد دیگر در را باز نکرد»
19 شهریور 1400

مستند قصه‌گوی محبوب کودکان آماده نمایش شد/ نگاهی شاعرانه به زندگی مهدی آذریزدی در «آن مرد دیگر در را باز نکرد»

مستند «آن مرد دیگر در را باز نکرد» به نویسندگی و کارگردانی سید هادی موسوی با نگاهی شاعرانه به زندگی مهدی آذریزدی، قصه‌گوی محبوب کودکان در آستانه پانزدهمین جشنواره سینماحقیقت آماده نمایش شد.

ساکنان سلمان فارسی به تماشای «من یک زنم» نشستند
13 شهریور 1400

ساکنان سلمان فارسی به تماشای «من یک زنم» نشستند

در ادامه اکران‌های استانی مستندهای «یکی از ما2» ساخته خانه مستند و سازمان هنری رسانه ای اوج ، مستند «من یک زن هستم» در روستای سلمان فارسی گنبد کاووس رونمایی شد.

آغاز اکران‌های آنلاین سایت «خانه مستند» با مستند «کاشف»/ مستندی درباره زیر و بم پزشکی قانونی
10 شهریور 1400

آغاز اکران‌های آنلاین سایت «خانه مستند» با مستند «کاشف»/ مستندی درباره زیر و بم پزشکی قانونی

اکران‎ های آنلاین «خانه مستند» به زودی با مستند جنجالی «کاشف» که درباره یکی از ناشناخته‌ترین سازمان‌های خدماتی ایران است، آغاز خواهد شد.