صفحه اصلی > اخبار
تنوع موضوعی آثار «خانه مستند» در چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت
30 آذر 1399

تنوع موضوعی آثار «خانه مستند» در چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت

«خانه مستند» با ۹ اثر در بخش‌های بلند، نیمه بلند، کوتاه، جایزه شهید آوینی و کارآفرینی چهاردهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» حضور دارد.

احسان هوشیارگر مدیر روابط عمومی «خانه مستند» در گفت‌وگو با خبرنگار سوره سینما در خصوص آثار راه یافته به چهاردهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» گفت: خانه مستند در چهاردهمین جشنواره با ۹ اثر «کمیته»، «مرغ آتش»، «دستمال سرخ ها»، «گزارش آشوب»، «تجارتخانه بوشی»، «حلب دریا ندارد»، «آوای شب دهم» ، «اجه» و «سید جواد» حضور دارد و این آثار در بخش های بلند، نیمه بلند و کوتاه مسابقه اصلی، جایزه شهید آوینی و بخش کارآفرینی به نمایش گذاشته می‌شوند.

مستند کمیته

وی افزود: مستند بلند «کمیته» به کارگردانی عبدالحسین بدرلو و تهیه کنندگی مصطفی فتاحی در بخش مسابقه ملی این دوره از جشنواره «سینما حقیقت» به رقابت با دیگر آثار می پردازد.

این مستند روایتگر تشکیل کمیته های پس از انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی است و مبحث انحلال و ادغام کمیته در سال ۱۳۷۰ را به تصویر کشانده است و برای اولین بار روایت برخی چهره‌های مطرح از جمله آیت‌الله مهدوی کنی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره چگونگی آغاز و انحلال کمیته در این مستند آورده شده است.

مستند مرغ آتش

هوشیارگر خاطر نشان کرد: همچنین مستند «مرغ آتش» به کارگردانی حجت طاهری و تهیه کنندگی عطا پناهی به محتوای محیط زیست پرداخته و زیستگاه جدیدی از فلامینگوها در ایران را به نمایش گذاشته است. این در حالی است که ساخت این اثر ۷ سال به طول انجامیده و به موجب آن، زیستگاه ناشناخته ای از این گونه پرندگان در مستند «مرغ آتش» معرفی شده است.

پوستر مستند دستمال سرخ ها

وی درباره «دستمال سرخ ها» اظهار داشت: این اثر به کارگردانی حنظله تاج الدینی و تهیه کنندگی حسین اسدی زاده، به معرفی قهرمانان گردان دستمال سرخ ها و چگونگی شکل گیری آن پرداخته و با بازآفرینی روایت از زبان بازماندگان آنها ، رشادت های دو فرمانده این گردان علی تیموری و اصغر وصالی را به تصویر می کشد و برای اولین بار برخی از تصاویر و روایت‌ها از زبان بازماندگان دستمال سرخ‌ها و همچنین خانم مریم کاظم‌زاده همسر شهید وصالی بازگو می‌شود که در بخش جایزه شهید آوینی حضور دارد.

پوستر گزارش آشوب

مدیر روابط عمومی خانه مستند همچنین در خصوص مستند سیاسی «گزارش آشوب» و بازنمایی فعالیت منافقین در ایران ادامه داد: محمدرضا گیوه چیان در این اثر به فعالیت منافقین در دهه ۶۰ و بازنمایی خونین ترین سال تاریخ معاصر ایران پرداخته و ترور‌های برخی از شخصیت های اصلی نظام از جمله شهید بهشتی، شهید رجایی و شهید باهنر را موضوعیت فیلم قرار داده است.

هوشیارگر ادامه داد: مستند «گزارش آشوب» تنها یک نمایش در جشنواره حقیقت امسال داشت و فقط اهالی رسانه امکان تماشای آن را را داشتند که با بازخوردهای متفاوتی روبرو شد.

مستند تجارتخانه بوشی

وی در ادامه با اشاره به حضور دو مستند «خانه مستند» با محوریت بحران سوریه در جشنواره سینماحقیقت چهاردهم عنوان کرد: «تجارتخانه بوشی» مستندی کوتاه به کارگردانی هادی نعمت اللهی و تهیه کنندگی مهدی مطهر است که روایتی کاملا انسانی از شهر جنگ زده حلب را در قالب داستان «ابو رجب» را روایت می کند و اشاراتی به مقاومت های جنگ در حلب داشته است.

پوستر مستند حلب دریا ندارد

هوشیارگر همچنین مستند «حلب دریا ندارد» را نتیجه حضور ده روزه میثم صبوحی، کارگردان اثر در شهر جنگ زده ی حلب، عنوان کرد و گفت: این فیلم به تهیه کنندگی مهدی مطهر نگاهی به آرزوهای برباد رفته آدم های این شهر داشته و با نشان دادن آن از رویاهای از دست رفته ۹ مرد، زن و کودک سوری جنگ زده صحبت می‌کند.

پوستر مستند آوای شب دهم

وی «آوای شب دهم» را اثری راه یافته به بخش نیمه بلند «سینما حقیقت» معرفی کرد و افزود: سمیه کریمی با ساخت این فیلم آرزوهای دختری به اسم سعیده را به تصویر می کشد که در مواجهه با پدر و مادر ناشنوایش در آرزوی مترجمی و مداحی برای ناشنوایان است و نتیجتا در مراسم ۱۰ شب محرم، این رویا محقق می شود.

پوستر مستند اجه

مدیر روابط عمومی خانه مستند با اشاره به حضور دو اثر این مجموعه در بخش کارآفرینی جشنواره حقیقت خاطرنشان کرد: مستند «اجه» به کارگردانی ماریا ماوتی و تهیه کنندگی عطا پناهی روایتی از قصه عبدالستار از طایفه یموت است که بنابر رسم قبیله ای و فرهنگ ترکمنی، داستانی جالب را نشان می دهد. «اجه» در زبان ترکمن به معنی مادر است و در اسطوره‌های ترکمن آمده است که زنی که طایفه یموت از او به وجود آمده‌اند در زمان‌های دور و هنگام زایمان به علت نبودن جگر گوسفند، از جگر گرگ به عنوان ویارانه استفاده کرده است و فیلم روایتی از تلاش‌های عبدالستار که از کودکی آرزو داشته تا گرگ شود برای تحقق آرزوهای خود است و همراهی مادر او را در این موضوع نشان می‌دهد.

مستند سید جواد

وی در ادامه اذعان داشت: «سید جواد» نیز دیگر مستندی است که از «خانه مستند» به کارگردانی محمدرضا دهستانی و تهیه‌کنندگی عطا پناهی در بخش کارآفرینی جشنواره دارد. این اثر، نتیجه تجربیات پیرمردی به نام «سید جواد» از روستای شیخ شبان از توابع چهارمحال و بختیاری است که با کارآفرینی، خاتم کاری را به حرفه ای اصلی و درآمدزا برای اهالی روستا تبدیل کرده و قطب خاتم کاری در ایران را به وجود می آورد.

هوشیارگر در خاتمه اظهار داشت: یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص حضور ۹ اثر خانه مستند در جشنواره سینماحقیقت امسال، تنوع موضوعی آثار است که از بحران سوریه گرفته تا کارآفرینی، مستندسیاسی، مستند پرتره، مستند دفاع مقدس و مستند محیط زیست را شامل می‌شود.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید:

نظرات کاربران

نظر خود را برای ما ارسال کنید:

خبرهای مشابه

جشنواره فیلم‌های ورزشی می‌تواند مردمی‌تر برگزار شود
28 اردیبهشت 1401

جشنواره فیلم‌های ورزشی می‌تواند مردمی‌تر برگزار شود

کارگردان فیلم «درخت زیتون سعد» تاکید کرد که امیدوارم برگزاری جشنواره فیلم‌های ورزشی همچون موضوع آن در ادامه مردمی‌تر...

مدیر خانه مستند خبر داد؛ دوره جدید ارسال طرح به خانه مستند از خردادماه آغاز می‌شود/ حمایت ویژه از کار اولی‌ها
28 اردیبهشت 1401

مدیر خانه مستند خبر داد؛ دوره جدید ارسال طرح به خانه مستند از خردادماه آغاز می‌شود/ حمایت ویژه از کار اولی‌ها

دوره جدید ارسال طرح به خانه مستند از پنجم خردادماه در سایت این مرکز بازگشایی می‌شود و علاقه‌مندان و همچنین مستندسازان می‌توانند طرح‌های خود را در این سامانه ثبت...

نگاهی به تاریخ یمن در مستند «مردان یمنی» پرس تی‌وی
25 اردیبهشت 1401

نگاهی به تاریخ یمن در مستند «مردان یمنی» پرس تی‌وی

به گزارش سایت خانه مستند، مستند «مردان یمنی» به کارگردانی محمد بنکدار تاریخ و ریشه‌های یمن و تاثیر آن در روابط امروزی این کشور با کشورهای همسایه و منطقه را مورد واکاوی قرار...

اعلام اسامی نامزدهای نهایی دو بخش جشنواره ملی مستند رادیویی «پژواک»
25 اردیبهشت 1401

اعلام اسامی نامزدهای نهایی دو بخش جشنواره ملی مستند رادیویی «پژواک»

به گزارش سایت خانه مستند، با نزدیک شدن به زمان برگزاری نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی «پژواک»، اسامی ده نامزد‌ نهایی بخش گزارشی و روایی جشنواره اعلام...

زندگی 6 مادر شهید سوژه «رخ مادر» شد/ رونمایی از پوستر مجموعه مستند
25 اردیبهشت 1401

زندگی 6 مادر شهید سوژه «رخ مادر» شد/ رونمایی از پوستر مجموعه مستند

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی...

همکاری سازمان سینمایی و بنیاد شهید برای برای ساخت آثار سینمایی و مستند
18 اردیبهشت 1401

همکاری سازمان سینمایی و بنیاد شهید برای برای ساخت آثار سینمایی و مستند

به گزارش سایت خانه مستند به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در نشست مشترکی با امیرحسین قاضی زاده هاشمی رییس بنیاد شهید و...

مستند «روزهای بی‌خبری» در راه ایتالیا/ روایت بازمانده‌ای 84 ساله
18 اردیبهشت 1401

مستند «روزهای بی‌خبری» در راه ایتالیا/ روایت بازمانده‌ای 84 ساله

مستند روزهای بی‌خبری به کارگردانی ابوالفضل تاجیک و تهیه کنندگی مهدی مطهر در بخش رسمی و رقابتی جشنواره چفالو 2022 ایتالیا پذیرفته شده...

هیات مدیره جدید انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند معرفی شدند
18 اردیبهشت 1401

هیات مدیره جدید انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند معرفی شدند

به گزارش سایت خانه مستند به نقل از انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، در اولین نشست هیات مدیره جدید انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند رئیس، نائب رئیس، دبیر، خزانه دار و سخنگوی انجمن معرفی...

اکران آنلاین «قوس الکتریکی» به مناسبت هفته معلم / روایتی از سیستم غلط آموزشی
12 اردیبهشت 1401

اکران آنلاین «قوس الکتریکی» به مناسبت هفته معلم / روایتی از سیستم غلط آموزشی

مستند «قوس الکتریکی» تولید شده در خانه مستند، به مناسبت هفته معلم به صورت رایگان اکران آنلاین خود را آغاز...