خانه مستند

مرجع مستند و مستند سازی

صفحه اصلی > اخبار
تنوع موضوعی آثار «خانه مستند» در چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت
30 آذر 1399

تنوع موضوعی آثار «خانه مستند» در چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت

«خانه مستند» با ۹ اثر در بخش‌های بلند، نیمه بلند، کوتاه، جایزه شهید آوینی و کارآفرینی چهاردهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» حضور دارد.

احسان هوشیارگر مدیر روابط عمومی «خانه مستند» در گفت‌وگو با خبرنگار سوره سینما در خصوص آثار راه یافته به چهاردهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» گفت: خانه مستند در چهاردهمین جشنواره با ۹ اثر «کمیته»، «مرغ آتش»، «دستمال سرخ ها»، «گزارش آشوب»، «تجارتخانه بوشی»، «حلب دریا ندارد»، «آوای شب دهم» ، «اجه» و «سید جواد» حضور دارد و این آثار در بخش های بلند، نیمه بلند و کوتاه مسابقه اصلی، جایزه شهید آوینی و بخش کارآفرینی به نمایش گذاشته می‌شوند.

مستند کمیته

وی افزود: مستند بلند «کمیته» به کارگردانی عبدالحسین بدرلو و تهیه کنندگی مصطفی فتاحی در بخش مسابقه ملی این دوره از جشنواره «سینما حقیقت» به رقابت با دیگر آثار می پردازد.

این مستند روایتگر تشکیل کمیته های پس از انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی است و مبحث انحلال و ادغام کمیته در سال ۱۳۷۰ را به تصویر کشانده است و برای اولین بار روایت برخی چهره‌های مطرح از جمله آیت‌الله مهدوی کنی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره چگونگی آغاز و انحلال کمیته در این مستند آورده شده است.

مستند مرغ آتش

هوشیارگر خاطر نشان کرد: همچنین مستند «مرغ آتش» به کارگردانی حجت طاهری و تهیه کنندگی عطا پناهی به محتوای محیط زیست پرداخته و زیستگاه جدیدی از فلامینگوها در ایران را به نمایش گذاشته است. این در حالی است که ساخت این اثر ۷ سال به طول انجامیده و به موجب آن، زیستگاه ناشناخته ای از این گونه پرندگان در مستند «مرغ آتش» معرفی شده است.

پوستر مستند دستمال سرخ ها

وی درباره «دستمال سرخ ها» اظهار داشت: این اثر به کارگردانی حنظله تاج الدینی و تهیه کنندگی حسین اسدی زاده، به معرفی قهرمانان گردان دستمال سرخ ها و چگونگی شکل گیری آن پرداخته و با بازآفرینی روایت از زبان بازماندگان آنها ، رشادت های دو فرمانده این گردان علی تیموری و اصغر وصالی را به تصویر می کشد و برای اولین بار برخی از تصاویر و روایت‌ها از زبان بازماندگان دستمال سرخ‌ها و همچنین خانم مریم کاظم‌زاده همسر شهید وصالی بازگو می‌شود که در بخش جایزه شهید آوینی حضور دارد.

پوستر گزارش آشوب

مدیر روابط عمومی خانه مستند همچنین در خصوص مستند سیاسی «گزارش آشوب» و بازنمایی فعالیت منافقین در ایران ادامه داد: محمدرضا گیوه چیان در این اثر به فعالیت منافقین در دهه ۶۰ و بازنمایی خونین ترین سال تاریخ معاصر ایران پرداخته و ترور‌های برخی از شخصیت های اصلی نظام از جمله شهید بهشتی، شهید رجایی و شهید باهنر را موضوعیت فیلم قرار داده است.

هوشیارگر ادامه داد: مستند «گزارش آشوب» تنها یک نمایش در جشنواره حقیقت امسال داشت و فقط اهالی رسانه امکان تماشای آن را را داشتند که با بازخوردهای متفاوتی روبرو شد.

مستند تجارتخانه بوشی

وی در ادامه با اشاره به حضور دو مستند «خانه مستند» با محوریت بحران سوریه در جشنواره سینماحقیقت چهاردهم عنوان کرد: «تجارتخانه بوشی» مستندی کوتاه به کارگردانی هادی نعمت اللهی و تهیه کنندگی مهدی مطهر است که روایتی کاملا انسانی از شهر جنگ زده حلب را در قالب داستان «ابو رجب» را روایت می کند و اشاراتی به مقاومت های جنگ در حلب داشته است.

پوستر مستند حلب دریا ندارد

هوشیارگر همچنین مستند «حلب دریا ندارد» را نتیجه حضور ده روزه میثم صبوحی، کارگردان اثر در شهر جنگ زده ی حلب، عنوان کرد و گفت: این فیلم به تهیه کنندگی مهدی مطهر نگاهی به آرزوهای برباد رفته آدم های این شهر داشته و با نشان دادن آن از رویاهای از دست رفته ۹ مرد، زن و کودک سوری جنگ زده صحبت می‌کند.

پوستر مستند آوای شب دهم

وی «آوای شب دهم» را اثری راه یافته به بخش نیمه بلند «سینما حقیقت» معرفی کرد و افزود: سمیه کریمی با ساخت این فیلم آرزوهای دختری به اسم سعیده را به تصویر می کشد که در مواجهه با پدر و مادر ناشنوایش در آرزوی مترجمی و مداحی برای ناشنوایان است و نتیجتا در مراسم ۱۰ شب محرم، این رویا محقق می شود.

پوستر مستند اجه

مدیر روابط عمومی خانه مستند با اشاره به حضور دو اثر این مجموعه در بخش کارآفرینی جشنواره حقیقت خاطرنشان کرد: مستند «اجه» به کارگردانی ماریا ماوتی و تهیه کنندگی عطا پناهی روایتی از قصه عبدالستار از طایفه یموت است که بنابر رسم قبیله ای و فرهنگ ترکمنی، داستانی جالب را نشان می دهد. «اجه» در زبان ترکمن به معنی مادر است و در اسطوره‌های ترکمن آمده است که زنی که طایفه یموت از او به وجود آمده‌اند در زمان‌های دور و هنگام زایمان به علت نبودن جگر گوسفند، از جگر گرگ به عنوان ویارانه استفاده کرده است و فیلم روایتی از تلاش‌های عبدالستار که از کودکی آرزو داشته تا گرگ شود برای تحقق آرزوهای خود است و همراهی مادر او را در این موضوع نشان می‌دهد.

مستند سید جواد

وی در ادامه اذعان داشت: «سید جواد» نیز دیگر مستندی است که از «خانه مستند» به کارگردانی محمدرضا دهستانی و تهیه‌کنندگی عطا پناهی در بخش کارآفرینی جشنواره دارد. این اثر، نتیجه تجربیات پیرمردی به نام «سید جواد» از روستای شیخ شبان از توابع چهارمحال و بختیاری است که با کارآفرینی، خاتم کاری را به حرفه ای اصلی و درآمدزا برای اهالی روستا تبدیل کرده و قطب خاتم کاری در ایران را به وجود می آورد.

هوشیارگر در خاتمه اظهار داشت: یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص حضور ۹ اثر خانه مستند در جشنواره سینماحقیقت امسال، تنوع موضوعی آثار است که از بحران سوریه گرفته تا کارآفرینی، مستندسیاسی، مستند پرتره، مستند دفاع مقدس و مستند محیط زیست را شامل می‌شود.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید:

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

q

خبرهای مشابه

«مسیر نو» به شبکه مستند رسید/مستندی درباره اهمیت تولید انرژی از طبیعت
21 فروردین 1400

«مسیر نو» به شبکه مستند رسید/مستندی درباره اهمیت تولید انرژی از طبیعت

مجموعه مستند «مسیر نو» به کارگردانی وحید فرجی با پرداختن به اهمیت تولید انرژی از…

همه حاشیه‌ های «آقا مرتضی»؛ از خنجر بر پشت تا ممنوع‌ التصویری!
21 فروردین 1400

همه حاشیه‌ های «آقا مرتضی»؛ از خنجر بر پشت تا ممنوع‌ التصویری!

شبکه سه سیما این‌شب‌ها مستندی درباره شهید آوینی با نام آقا مرتضی پخش می‌کند، چهره ای که در همه این سال‌ها لایه‌هایی از غبار روی شخصیت چند‌وجهی‌اش بوده و عده‌ای دوست نداشتند واقعیت‌های زندگی او مطرح شود.
خبرگزاری فارس در گزارش خود به حاشیه های مختلف پیرامون این مستند می پردازد.

حملات عجیب به «آقا مرتضی»، جامع‌ترین مستندی که درباره شهید آوینی ساخته شد
21 فروردین 1400

حملات عجیب به «آقا مرتضی»، جامع‌ترین مستندی که درباره شهید آوینی ساخته شد

مخالفان مستند «آقامرتضی» از نمایش محدودیت‌ تراشی «صدا و سیمای هاشمی برادر» و دولت سازندگی برای سید مرتضی آوینی و طرح آن برای نخستین بار در سیمای ملی بیشتر هراسیده‌اند.
در این گزارش، مشرق نیوز به حاشیه های این مجموعه مستند پرداخته است.

آقا مرتضی در اوج/ گفت و گو با مهدی مطهر، تهیه کننده مستند «آقا مرتضی»
21 فروردین 1400

آقا مرتضی در اوج/ گفت و گو با مهدی مطهر، تهیه کننده مستند «آقا مرتضی»

مستند «آقا مرتضی» که چند شبی است از شبکه 3 پخش می‌شود، حاشیه‌های بسیاری آفریده؛ از اشاره به ماجرای دوستی غزاله علیزاده و سیدمرتضی آوینی تا سیمایی که از شهید آوینی در سال‌های دهه شصت به‌دست می‌دهد و بخش‌هایی از کارنامه او را که در سال‌های اخیر کمتر پخش شده است، پیش چشم می‌گذارد.

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گمشده دیگر / «آقامرتضی» متهم است؟
18 فروردین 1400

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گمشده دیگر / «آقامرتضی» متهم است؟

«آقامرتضی» عنوان مجموعه‌ای هفت قسمتی است که پخش تلویزیونی آن در آستانه سالگرد شهادت شهید آوینی واکنش‌های بسیاری به همراه داشت؛ واقعیت درباره ابهامات و اتهامات مطرح شده درباره این مستند چیست؟
خبرگزاری مهر در گزارشی مفصل به تحلیل ماجرا و گفتگو با تهیه کننده اثر پرداخته است.

بیانیه خانه مستند درباره حواشی مستند آقا مرتضی؛ لطفا شهید آوینی را انحصاری نکنید!
17 فروردین 1400

بیانیه خانه مستند درباره حواشی مستند آقا مرتضی؛ لطفا شهید آوینی را انحصاری نکنید!

مستند «آقا مرتضی» از تولیدات خانه مستند که نگاهی جامع به زندگی شهید آوینی دارد، از 15 فروردین، هر شب ساعت 20 از شبکه 5 سیما پخش می شود. پخش این اثر، حواشی و اعتراضاتی را به دنبال داشته و خانه مستند بیانیه ای در این رابطه منتشر کرده که در ادامه می خوانید.

از تقدس گرایی بپرهیزیم/ گفتگو با «مهدی مطهر» تهیه کننده «آقا مرتضی»
17 فروردین 1400

از تقدس گرایی بپرهیزیم/ گفتگو با «مهدی مطهر» تهیه کننده «آقا مرتضی»

درباره شهید آوینی، مستندهای بسیاری ساخته شده اما «آقا مرتضی» از همان قسمت اول، از نگاه و رویکردی تازه خبر داد. قسمت اول این مستند، حاوی اطلاعاتی بود که کمتر شنیده بودیم یا اگر می دانستیم، اطلاعاتمان از جریان های رسمی دریافت نشده بود…

شهید آوینی، فقط متعلق به خانواده اش نیست/ گفتگو با کارگردان مستند«آقا مرتضی»
17 فروردین 1400

شهید آوینی، فقط متعلق به خانواده اش نیست/ گفتگو با کارگردان مستند«آقا مرتضی»

سیدعباس سیدابراهیمی، کارگردان مستند «آقا مرتضی» که در روزهای اخیر با اعتراض های بسیاری از سوی خانواده این شهید همراه شده، به بیان توضیحاتی درباره این حواشی و اعتراضات پرداخته است

واکنش عوامل «آقا مرتضی» به اعتراضات درباره این مستند
17 فروردین 1400

واکنش عوامل «آقا مرتضی» به اعتراضات درباره این مستند

انتشار یک نامه از سوی حسین معززی نیا خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما درباره مستندی پیرامون شهید آوینی، بازتاب‌های مختلفی داشت؛ تهیه‌کننده و کارگردان مستند «آقا مرتضی» به این ادعای حقوقی پاسخ دادند.

«آقا مرتضی» به رابطه آوینی و رفسنجانی هم می ‌پردازد / پاسخ به اتهام کپی از مستند «انحصار ورثه»
17 فروردین 1400

«آقا مرتضی» به رابطه آوینی و رفسنجانی هم می ‌پردازد / پاسخ به اتهام کپی از مستند «انحصار ورثه»

سیدعباس سیدابراهیمی، کارگردان مجموعه 7 قسمتی «آقا مرتضی»، درباره روند ساخت این مستند و ادعاهایی مبنی بر سرقت معنوی از مستند «انحصار ورثه» توضیحاتی ارایه داد.

16 فروردین 1400

گزارش خبر شبانگاهی از مستند «آقا مرتضی»

مستند «آقا مرتضی» روایتی تازه و بدون سانسور از زندگی و فعالیت های شهید سید مرتضی آوینی به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی و تهیه کنندگی مهدی مطهر است.
این مستند که از تولیدات خانه مستند است، از 14 فروردین ماه، هر شب ساعت 20 از شبکه 5 سیما پخش می شود.

اکران آنلاین «کاشی شماره 29» در پلتفرم هاشور
16 فروردین 1400

اکران آنلاین «کاشی شماره 29» در پلتفرم هاشور

اکران آنلاین فیلم مستند «کاشی شماره 29» به کارگردانی جابر تواضعی، در پلتفرم هاشور آغاز شد. این فیلم به فعالیت‌های هنری و آموزشی عباس اکبری و خانه سفال کاشان می‌پردازد که در زمینه آموزش و گسترش فعالیت‌های مرتبط با سفال، کاشی و سرامیک در کاشان فعالیت می‌کند