مستندهای «روزی که رفت» و «ماریان» نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم شهر شدند

صفحه اصلی > اخبار
معرفی برندگان هشتمین جشنواره فیلم شهر

مستندهای «روزی که رفت» و «ماریان» نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم شهر شدند

مستندهای «روزی که رفت» و «ماریان» نامزد دریافت جایزه از جشنواره فیلم شهر شدند
01 مرداد 1401

برندگان هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، شامگاه جمعه 31 تیرماه در تالار وحدت تهران معرفی شدند. مستندهای «روزی که رفت» و «ماریان» از آثار خانه مستند، نامزد دریافت جایزه بودند.

مستند «روزی که رفت» نامزد عناوین بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه‌بلند و بهترین فیلم برای تهیه‌کننده و مستند «ماریان» نامزد بهترین مستند بلند هشتمین جشنواره فیلم شهر شدند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ستاد خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر عصر جمعه ۳۱ تیر در تالار وحدت تهران با حضور مجید اکبرشاهی دبیر جشنواره، علیرضا زاکانی شهردار تهران، محسن برمهانی معاون سیما، مجید زین‌العابدین، سلیم غفوری، اهالی سینما و هنرمندان و خانواده معظم شهدا برگزار شد.

این مراسم با اجرای کلیپی از مرحوم نادر طالب‌زاده آغاز شد و مجریان برنامه، پژمان بازغی و مژده خنجری بودند.

جوایز بخش‌های مختلف جشنواره فیلم شهر به شرح زیر است:

در بخش بهترین «تحقیق و پژوهش» از میان نامزدهای این بخش:

علیرضا قاسم‌خان برای تحقیق و پژوهش فیلم «تکیه دولت»

رضا پردل برای تحقیق و پژوهش فیلم «نان بی‌جان»

فرزاد پناه‌نژاد برای تحقیق و پژوهش فیلم «شهر موش‌ها»

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به رضا پردل برای تحقیق و پژوهش فیلم «نان بی‌جان» اهدا شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری از میان نامزدها،

مهدی آزادی برای تصویر برداری در مستند «ایساتیس»

لیلا فولادوند و محمدحسین نظری برای فیلم «شهر زنده»

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی برای ثبت تصاویر جذاب از محیط زیست شهر تهران به لیلا فولادوند و محمدحسین نظری برای فیلم «شهر زنده» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه‌بلند از میان نامزدها،

مهدی جبین‌شناس برای کارگردانی مستند «ماجرای سال آخر»

هادی معصوم‌دوست برای کارگردانی مستند «روزی که رفت»

ایمان مصطفایی برای کارگردانی مستند «فیدوس»

مجتبی محمودی برای کارگردانی مستند «بی‌جا»

مهدی قربانپور برای کارگردانی مستند «روزهای ناتمام»

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی جبین‌شناس برای کارگردانی مستند «ماجرای سال آخر» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی مستند بلند از میان نامزدهای دریافت جایزه،

امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت برای کارگردانی مستند «مهدی که به دنیا آمد»

مهدی زمانپور کیاسری برای کارگردانی مستند «مرگ پشت دیوارهای سبز»

محسن جهانی و هاشم مسعودی برای کارگردانی فیلم مستند «آنجا سپیده‌دم»

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت برای کارگردانی مستند «مهدی که به دنیا آمد» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه‌کننده از میان نامزدهای دریافت جایزه،

امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت برای تهیه‌کنندگی فیلم «مهدی که به دنیا آمد»

مهدی زمانپور کیاسری برای تهیه‌کنندگی فیلم «مرگ پشت دیوارهای سبز»

لیلا فولادوند برای تهیه‌کنندگی فیلم «شهر زنده»

هادی معصوم‌دوست برای فیلم «روزی که رفت»

حسام اسلامی برای تهیه‌کنندگی فیلم «ماجرای سال آخر»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیرمهدی حکیمی و حجت بامروت برای تهیه‌کنندگی فیلم «مهدی که به دنیا آمد» اهدا شد.

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران‌شناسی و تهران‌نگاری
از میان نامزدهای این بخش:

علیرضا قاسم‌خان برای فیلم «تکیه دولت»

لیلا فولادوند برای فیلم «شهر زنده»

لیلا همتی برای فیلم «بچه شمرون»

نیما مهدیان برای فیلم «آن مرد با اتوبوس آمد»

فرید پناه‌نژاد برای فیلم «شهر موش‌ها»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به علیرضا قاسم‌خان برای فیلم «تکیه دولت» اهدا شد.

در بخش فیلم‌های داستانی کوتاه و نیمه‌بلند:

و در بخش بهترین فیلمنامه از میان نامزدهای دریافت جایزه،

مریم اسمی‌خانی وحید حسن‌زاده برای فیلمنامه «وضعیت اورژانسی»

رعنا واعظی و عذرا خوان‌خواجه برای فیلمنامه «بشقاب»

رضا نجاتی برای فیلمنامه «ارفاق»

شروینه دیدنده و مهرپویا خوانساریان برای فیلمنامه «لبر-کروموزوم ۱۷»

حسن حبیب‌زاده و نازنین چیت‌ساز برای فیلمنامه «پرتاب ناگهانی یک فیل»

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به رعنا واعظی و عذرا خوان خواجه برای فیلمنامه «بشقاب» اهدا شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری، دیپام افتخار و جایزه نقدی به شروینه دیدنده، کارگردان فیلم «لبرکروموزوم ۱۷» برای استفاده درست از عدسی در بیان مضمون مورد نظر اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی

از میان نامزدهای دریافت جایزه:

رعنا واعظی برای فیلم «بشقاب»

محمد رحمتی برای فیلم «بی‌ریختی»

مریم اسمی‌خانی برای فیلم «وضعیت اورژانسی»

خانم شروینه دیدنده برای فیلم «لبرکروموزوم ۱۷»

رضا نجاتی برای فیلم «ارفاق»

خانم نازنین چیت‌ساز برای فیلم «پرتاب ناگهانی یک فیل»

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به مریم اسمی‌خانی برای فیلم «وضعیت اورژانسی» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم

از میان نامزدهای این بخش:

علی سلیمانی برای فیلم «بشقاب»

سمانه بهزادپور برای فیلم «بی‌ریختی»

وحید حسن‌زاده برای «وضعیت اورژانسی»

خانم شروینه دیدنده برای فیلم «لبر-کروموزوم ۱۷»

رضا نجاتی برای «ارفاق»

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به وحید حسن‌زاده برای «وضعیت اورژانسی»

محصول انجمن سینمای جوانان اهدا شد.

در بخش بهترین اثر با محوریت تهران‌شناسی و تهران‌نگاری دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به نازنین چیت‌ساز برای خانم نازنین چیت‌ساز برای فیلم «پرتاب ناگهانی یک فیل» اهدا شد.

در بخش بهترین جانبخشی پویانمایی

از میان نامزدهای این بخش:

امیر کاظمی، حسام‌الدین مخبر و مونا عبداله‌شاهی برای جان بخشی پویانمایی «آتش سرخ»

اهورا شهبازی برای جان بخشی پویانمایی «کلاغ»

یاسین حقیقی برای جان بخشی پویانمایی «آی‌دی»

حمید محمدی برای جان بخشی پویانمایی «گذشته»

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به امیر کاظمی، حسام‌الدین مخبر و مونا عبداله‌شاهی برای جان بخشی پویانمایی «آتش سرخ» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی

«کلاغ» ساخته اهورا شهبازی

«بزرگترین ماجرای گلی» ساخته الیکا مهران‌پور

«آتش سرخ» ساخته مونا عبدالله‌شاهی

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به «کلاغ» ساخته اهورا شهبازی اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه کننده

«بزرگترین ماجرای گلی» الیکا مهران پور

«نقطه» محمد زارع

«کلاغ» اهورا شهبازی

«دیوار چهارم» محبوبه کلایی

تندیس جشنواره دیپلم افتخار و جایزه نقدی به الیکا مهران پور برای «بزرگترین ماجرای گلی» اهدا شد.

دیپلم افتخار ویژه هیأت داوران برای متن و ایده به زهرا رضوی برای پویانمایی نقطه ساخته محمد زارع اهدا شد.

در بخش بهترین فیلمنامه از میان نامزدهای این بخش

مهدی جعفری و خانم مهین عباس‌زاده برای فیلمنامه فیلم سینمایی «یدو»

محمد کارت و حسین دوماری و پدرام پورامیری برای فیلمنامه فیلم سینمایی «شنای پروانه»

ابراهیم امینی و هادی حجازی‌فر برای فیلمنامه فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»

امید شمس و بهمن ارک و علی سرآهنگ برای فیلمنامه فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

مجید مجیدی و نیما جاویدی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «خورشید»

دیپلم افتخار، نشان زرین و جایزه نقدی به محمد کارت، حسین دوماری، پدرام پورامیری برای فیلمنامه شنای پروانه اهدا شد.

در بخش بهترین بازیگر نقش زن از میان نامزدهای این بخش،

یکتا ناصر برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شب طلایی»

ستاره پسیانی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «یدو»

پانته‌آ بهرام برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شنای پروانه»

ژیلا شاهی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

پانته‌آ پناهی‌ها برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «دسته دختران»

پریناز ایزدیار برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به ستاره پسیانی برای ایفای نقش در فیلم «یدو» اهدا شد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مرد از میان نامزدهای این بخش،

امیر آقایی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «شنای پروانه»

جواد عزتی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «مرد بازنده»

هادی حجازی‌فر برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

محسن قصابیان برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «منصور»

هوتن شکیبا برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

روح‌الله زمانی برای ایفای نقش در فیلم «خورشید»

دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به جواد عزتی بازیگر فیلم سینمایی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «مرد بازنده» اهدا شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی یا هنری از میان نامزدهای این بخش،

اسماعیل علیزاده برای تدوین فیلم سینمایی «شنای پروانه»

حسین جمشیدی گوهری برای تدوین فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

وحید ابراهیمی برای تصویربرداری فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

محسن روزبهانی، کاووس روزبهانی، حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای جلوه‌های ویژه فیلم سینمایی «دسته دختران»

هومن بهمنش برای تصویربرداری فیلم سینمایی «خورشید»

مهدی جعفری برای تصویربرداری فیلم سینمایی «آبادن یازده ۶۰»

دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به هومن بهمنش برای تصویربرداری فیلم سینمایی «خورشید» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم سینمایی از میان نامزدهای این بخش،

مهدی جعفری برای کارگردانی فیلم سینمایی «یدو»

محمد کارت برای کارگردانی فیلم سینمایی «شنای پروانه»

هادی حجازی‌فر برای کارگردانی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

بهروز شعیبی برای کارگردانی فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»

مجید مجیدی برای کارگردانی فیلم سینمایی «خورشید»

امید شمس برای کارگردانی فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به هادی حجازی‌فر برای کارگردانی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم برای تهیه‌کننده در بخش سینمایی از میان نامزدهای این بخش،

محمدرضا مصباح برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «یدو»

رسول صدر عاملی برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «شنای پروانه»

حبیب‌الله والی‌نژاد برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

امیر بنان برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «خورشید»

امیر بنان برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «ملاقات خصوصی»

محمود بابایی برای تهیه‌کنندگی فیلم سینمایی «بدون قرار قبلی»

دیپلم افتخار، نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به امیر بنان برای تهیه‌کنندگی فیلم‌های سینمایی «خورشید» و «ملاقات خصوصی» اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های پویانمایی

از میان نامزدهای دریافت جایزه

«دنیای دومینویی» از کشور فرانسه

«خالی از چهره انسانی» از کشور اتریش

«هرنان، پسری در کوهستان» از کشور شیلی

«کلاغ» از کشور ایران

«آیدی» از کشور ایران

دیپلم افتخار به سانیاگو آگیلرا و گابریل مونرئال برای پونمایی هرنان پسری در کوهستان از کشور شیلی اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار نشان ویژه جشنواره و جایزه نقدی به سوکی برای پونمایی دنیای دومینویی از کشور فرانسه اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند داستانی

از میان پنج نامزد دریافت جایزه:

«آوازهای غمگین» رفتگر از کشور برزیل

«پرواز در تاریکی» از کشور پاکستان

«به دنبال رویاها» از کشور روسیه

«گرگ تنها» از کشور آرژانتین

«وضعیت اورژانسی» از کشور ایران

دیپلم افتخار به صفرعلی دانش برای فیلم داستانی «پرواز در تاریکی» از کشور پاکستان

اهدا شد.

دیپلم افتخار و نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی در این بخش به خاویر بلترامینو برای فیلم داستانی گرگ تنها از کشور آرژانتین اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های سینمایی

از میان نامزدهای دریافت جایزه

«بازار» از کشور هند

«دوستان زیرزمینی» از کشور کلمبیا

«خورشید» از کشور ایران

دیپلم افتخار به پردیپ گورب برای فیلم بازار از کشور هند اهدا شد

و همچنین دیپلم افتخار نشان زرین و جایزه نقدی در این بخش به مجید مجیدی برای فیلم خورشید اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های مستند کوتاه و نیمه‌بلند

از میان نامزدهای این بخش:

«فاصله‌ها، آرزوها و عمر» از کشور ترکیه

«به سوی وطن» از کشور اندونزی

«اگر نزاعی نباشد» از کشور آمریکا

«چای تازه‌دم» از کشور ترکیه

«ماجرای سال آخر» از کشور ایران

دیپلم افتخار به جرد کاتاسین برای فیلم اگر نزاعی نباشد» از کشور آمریکا اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار نشان زرین و جایزه نقدی به اسماعیل فهمی لوبیس برای فیلم مستند به سوی وطن از کشور اندونزی اهدا شد.

در بخش مسابقه فیلم‌های مستند بلند

از میان سه نامزد دریافت جایزه

«کودوکوشی» از کشور ترکیه

«ماریان» از کشور ایران

«ایساتیس» از کشور ایران

دیپلم افتخار نشان زرین جشنواره و جایزه نقدی به انصار آلتای برای فیلم مستند بلند «کودوکوشی» از کشور ترکیه اهدا شد.

جایزه بهترین فیلم با موضوع شهر

«بازار» از هند

«خورشید» از ایران

«ایساتیس» از ایران

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به علیرضا دهقان برای فیلم مستند «ایساتیس» از ایران اهدا شد.

گفتنی است مستند «روزی که رفت» (نامزد عناوین بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه‌بلند و بهترین فیلم برای تهیه‌کننده) به کارگردانی و تهیه کنندگی هادی معصوم دوست و مستند «ماریان» (نامزد عنوان بهترین مستند بلند) به کارگردانی حامد کلجه ای و تهیه کنندگی احمد شفیعی از تولیدات خانه مستند هستند.

برای اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید:

نظرات کاربران

نظر خود را برای ما ارسال کنید:

خبرهای مشابه

اکران آنلاین، نیاز به آسیب شناسی دارد
27 مرداد 1401

اکران آنلاین، نیاز به آسیب شناسی دارد

به گزارش سایت خانه مستند به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، مجید عزیزی (کارگردان و تهیه‌کننده مستند) درباره تاثیر اکران‌های آنلاین...

ابوالفضل تاجیک، برگزیده بخش مستند دومین رویداد سینما حماسه شد
26 مرداد 1401

ابوالفضل تاجیک، برگزیده بخش مستند دومین رویداد سینما حماسه شد

به گزارش سایت خانه مستند به نقل از خبرگزاری آریا، مسئول امور هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور اظهار کرد: از مجموع 19 اثر برگزیده که در مرحله اول...

مستند «آقا رضا»، داستان تلاش های کارآفرین مهابادی
24 مرداد 1401

مستند «آقا رضا»، داستان تلاش های کارآفرین مهابادی

شبکه پرس تی‌وی با پخش مستند «آقا رضا» تلاش‌های یک کارآفرین موفق مهابادی را به تصویر می‌کشد. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری دانشجو، مستند...

پخش مستند همسایه های خوب از صدا و سیما
24 مرداد 1401

پخش مستند همسایه های خوب از صدا و سیما

تصویربرداری مجموعه مستند همسایه‌های خوب به کارگردانی مهدی بخشی‌مقدم به پایان رسید و به زودی راهی آنتن تلویزیون می‌شود. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری...

مستند «کامیون آبی» در راه هندوستان
24 مرداد 1401

مستند «کامیون آبی» در راه هندوستان

مستند «کامیون آبی» و انیمیشن کوتاه «گذشته» به بخش بین‌الملل چهاردهمین جشنواره فیلم‌های مستند و کوتاه کرالا در کشور هندوستان راه یافتند. جشنواره بین‌المللی فیلم کرالا یک جشنواره فیلم...

پخش مستند سینمایی «داستان یک جدایی» / روایت یک خیانت
23 مرداد 1401

پخش مستند سینمایی «داستان یک جدایی» / روایت یک خیانت

مستند داستان یک جدایی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی که به واقعه تاریخی جدایی بحرین از ایران می‌پردازد همزمان با سالروز تاریخی این رویداد، از یکشنبه 23 مردادماه...

تصویر تلاش های مدافعان سلامت در مجموعه مستند «وارث»
22 مرداد 1401

تصویر تلاش های مدافعان سلامت در مجموعه مستند «وارث»

فصل جدید مجموعه مستند «وارث» در ادامه فصل اول آن که محرم سال گذشته از شبکه دو سیما روانه آنتن شد از امروز شنبه ۲۲ مرداد در جدول پخش...

نگاهی به تحولات شغلی در مستند «آینده کار»
22 مرداد 1401

نگاهی به تحولات شغلی در مستند «آینده کار»

مجموعه مستند «آینده کار» برای نخستین بار از شنبه تا دوشنبه، ۲۲ تا ۲۴ مرداد ساعت ۲۲، از شبکه چهار سیما پخش می شود. ­به گزارش سایت خانه مستند...

مستند «هندِ دوستان» ارتباطِ معنوی مردم هند با امام حسین(ع)
19 مرداد 1401

مستند «هندِ دوستان» ارتباطِ معنوی مردم هند با امام حسین(ع)

مجموعه مستند هندِ دوستان در سه قسمت به ارتباط معنوی بین شیعیان، اهل سنت، هندوها و مردم و دولت هند با امام حسین(ع) و نفوذ فرهنگ عاشورا در عمق...