«با صبر زندگی» روایت تکان دهنده وحید فراهانی از مصائب مردم فوعه و کفریا

«با صبر زندگی» روایت تکان دهنده وحید فراهانی از مصائب مردم فوعه و کفریا

«با صبر زندگی» روایت تکان دهنده وحید فراهانی از مصائب مردم فوعه و کفریا
۰۸ خرداد ۱۳۹۶

مستند «با صبر زندگی» که به روایت مصائب تکان دهنده مردم فوعه و کفریا می پردازد در روزهای گذشته به پایان رسیده و طی روزهای آینده از آن رونمایی می گردد.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری برنا، وحید فراهانی کارگردان مستند «با صبر زندگی» از اتمام فرایند تولید این مستند خبر داد و گفت: بعد از تجربه اثر «با مرگ زندگی» که روایتی از آزادسازی شهرهای نبل و الزهرا بود؛ تصمیم گرفتیم مستندی با موضوع آزادسازی شهرهای فوعه و کفریا هم بسازیم. فوعه و کفریا در جنوب غرب حلب قرار دارند و دو سال و نیم در محاصره کامل بودند و هیچ کمکی مگر از طریق هوایی به آنها نمی رسید؛ تا این که مطلع شدیم قرار است خانواده ها و اهالی فوعه و کفریا با خانواده های گروه های مسلح تبادل شوند.

فراهانی افزود: پیش فرض ما برای ساخت این مستند این بود که یک اثر حماسی از شور و شوق مردمی بسازیم که بعد از دو سال نیم مقاومت و پایداری حالا قرار است طعم شیرین آزادی را بچشند. ما رفته بودیم تا راوی شادی مردم مقاوم فوعه و کفریا باشیم، اما با اتفاق شومی که در انفجار اتوبوس ها افتاد، راوی اندوه بی پایان و عمیق این مردم شدیم.

با صبر زندگی

کارگردان «با صبر زندگی» اضافه کرد: مدت پانزده روز در حلب بودیم چون قرار بود در روز اول تبادل صورت بگیرد اما به خاطر اختلافات داخلی گروهک ها تبادل مکرراً به تعویق افتاد و ما محبور بودیم در محل تبادل حاضر شویم و منتظر بمانیم تا تبادل صورت بگیرد. چند روز هم در کمپ ها در کنار مردم فوعه و کفریا بودیم.

فراهانی تاکید کرد: باتوجه به این که حادثه های فوعه و کفریا آن طور که باید مورد پوشش خبری رسانه های جهان قرار نگرفت، ما تمام تلاش خود را کردیم که این مستند هرچه سریع تر آماده پخش شود تا بتوانیم ذره ای از مشکلات و مصائب مردم این دو شهر را به تصویر بکشیم. تمام لحظات ساخت این فیلم و پلان به پلان آن عنایت خدا بود که به اتمام رسید.

پیشنهاد من به تمامی مستندسازان این است که به صورت میدانی از وضعیت شهرهایی که روزی در تصرف تکفیری ها بوده اند دیدن کنند تا بتوانند حقیقت را آن گونه که هست با تمام جوانبش به مخاطبان خود منتقل کنند.

مستند «با صبر زندگی» که مراحل تولید را پشت سر گذاشته است به تهیه کنندگی سیدهاشم موسوی و کارگردانی وحید فراهانی در موسسه روایت فتح تولید شده و مجری طرح این اثر خانه مستند انقلاب اسلامی است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند