عادل انیسی در مستند «آن ده ثانیه»: چرا مسی نمی تواند جای مارادونا را بگیرد؟

عادل انیسی در مستند «آن ده ثانیه»: چرا مسی نمی تواند جای مارادونا را بگیرد؟

عادل انیسی در مستند «آن ده ثانیه»: چرا مسی نمی تواند جای مارادونا را بگیرد؟
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

مستند ‏«‏آن ده ثانیه» که به روند خلق اسطوره در آمریکای جنوبی می پردازد، در خانه مستند، مراحل پایانی تولید خود را سپری می کند.

عادل انیسی، کارگردان این مستند با اشاره به اهمیت جایگاه اسطوره ها در بازیابی حیثیت تاریخی ملل مختلف گفت: مارادونا ازاین جهت برای مردم آمریکای جنوبی و به خصوص آرژانتین مهم است که توانسته با تحقیر کشورهای استعمارگر در زمین فوتبال، هویت ملت های جهان سوم را بازیابی کند.

وی ادامه داد: فوتبال می تواند کاری کند که بزرگ ترین ارتش های دنیا نیز از انجام آن عاجز هستند؛ برای مثال مارادونا در بازی آرژانتین و انگلیس در سال ۱۹۸۶ به گونه ای بازیکنان انگلیس را دریبل می زند و آن ها را تحقیر می کند که مردم آرژانتین احساس جبران در خصوص تحقیر استعمارگران انگلیسی می کنند و همین مساله است که مارادونا را اسطوره می کند.

این کارگردان مستند با اشاره به عملکرد لیونل مسی، ستاره سال های اخیر آرژانتین اظهار کرد: مسی شاید ازلحاظ تکنیک هم سطح با مارادونا باشد و دقیقا گلی را با دریبل هفت بازیکن به ثمر رسانده که مشابه با گل مارادونا به انگلیس است؛ ولی مسی اسطوره نشده است به دلیل اینکه اقدام مارادونا در یک فضای فرهنگی و اجتماعی خاص رخ داده و توانسته به یک نیاز مهم مردم آرژانتین در آن مقطع تاریخی پاسخ دهد.

انیسی که خود در دوران نوجوانی، فوتبال را به صورت حرفه ای دنبال می کرده درباره انگیزه خود از ساخت این مستند گفت: به دلیل حضور در یک خانواده ورزشی، ایده های زیادی در خصوص روح ورزش در ذهن داشتم که به لطف خدا توانستم یکی از آن ها را به سوژه هنری تبدیل کنم.

گفتنی است مستند آن ده ثانیه در چهار قسمت ۲۵ دقیقه ای در خانه مستند تولید می شود و تهیه کنندگی کار بر عهده مهدی مطهر است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

کانال تلگرام خانه مستند