خانه مستند

مرجع مستند و مستند سازی

صفحه اصلی > اخبار
مرد خاص…                       گزارش روزنامه همشهری درباره مستند «بوسه‌ای از ابومهدی»
13 دی 1399

مرد خاص… گزارش روزنامه همشهری درباره مستند «بوسه‌ای از ابومهدی»

در روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و همراهانشان درحالی‌که همه در شوک به سر می‌بردند، مستندی تقریبا از تمام شبکه‌های تلویزیونی، در ساعت‌های مختلف پخش شد که رابطه 2فرمانده ایرانی و عراقی را همانند دو برادرهمراه، نشان می‌داد. مستند «سلفی با ابومهدی» گرچه قبلا نیز از تلویزیون پخش شده بود اما در روز شهادت معنایی دیگر داشت. حالا همان تیم در سالگرد فقدان حاج‌قاسم و ابومهدی مستندی دیگر را با فرم روایی جدیدی ساخته‌اند که در کنار شاعرانگی در روایت، به‌صورت وی‍ژه به شخصیت ابومهدی مهندس فرمانده حشد الشعبی عراق پرداخته است. مستندی خاص با تصاویری بی‌بدیل که بخشی از آن تاکنون منتشر نشده است.

جمال جعفر ابراهیمی که او را ابومهدی مهندس می‌خواندند، فرمانده حشدالشعبی عراق، کسی بود که در مستند سلفی با ابومهدی، به فارسی روان با لهجه عربی صحبت می‌کرد؛ او حالا در میان ما نیست و در مستند جدید -که به قول مهدی مطهر نویسنده و تهیه‌کننده مستند در امتداد سلفی با ابومهدی است- با همراه و یار حاج‌قاسم بهتر آشنا می‌شویم. او که از تهیه‌کنندگان مطرح سینمای مستند است درباره ساخت مستند «بوسه از ابومهدی» می‌گوید:« مستندسازی در عراق به‌خاطر بحث تردد برای زیارت خیلی ساده‌تر از مستندسازی در سوریه و یا مناطق دیگراست. از طرف دیگر با بدنه حشدالشعبی به‌خاطر فرهنگ همکاری و همراهی و اینکه برخی از فرماندهان آنها به زبان فارسی آشنا هستند بهتر می‌توانستیم ارتباط برقرار کنیم. به‌خاطر دفع شر داعش حضور در عملیات‌ برای گروه‌های مستند ساز مهیا بود. در همان زمان در مناطق مختلف ما به ابومهدی مهندس برخوردیم و او را دنبال کردیم. به‌خاطر وضعیت عملیات‌ مختلف صحبت کردن با او برایمان‌رؤیا شده بود. بالاخره به هم رسیدیم و به دلایلی که گفتم، بیشتر راه دادند و کار به جایی رسید که وحید فراهانی و سیدهاشم موسوی و بنده چند روز همراهش بودیم و دوربینمان او را دنبال می‌کرد. تصاویر زیادی در این چند روز از او گرفتیم که بخشی از آن در مستند «سلفی با ابومهدی» استفاده شد. از برخی دیگر هم که واقعا منحصر به فرد است در این مستند بهره‌بردیم. ضمن اینکه مدیریت اعلان حشد و دکتر علی خفاف از یاران ابومهدی و خانواده محترمشان نیز تصاویر خوبی در اختیارمان گذاشتند که از درون آن مستند «بوسه‌ای از ابومهدی» بیرون آمد. ضمن اینکه مشاوره و مشارکت فرزندان ابومهدی هم برای شناخت بهتر از او به ما خیلی کمک کرد.

در یک بحث کلی 2 مستند سلفی با ابومهدی و بوسه‌ای از ابومهدی را باید با هم دید چه آنکه منظومه‌ای متناوب از یک شخصیت خاص است.» لحن مستند بوسه‌ای از ابومهدی شاعرانه است به‌صورتی که در مستند از فرمی کار سختی است و شاید در یک نگاه کلی نتواند تصویر درستی از موضوع را ارائه دهد اما متن مستند و تصاویر آن تاحدود زیادی ابومهدی مهندس را نمایان‌تر کرده و شاید کسی که نمی‌شناختیم را به ما می‌ شناساند.

مهدی مطهر علاوه بر تهیه کنندگی این کار نویسنده متن هم است: «ابومهدی خیلی باحوصله بود و در کنار تعدد کارها و شاید سرشلوغی‌هایش موضوعات را کامل می‌گفت، وقت می‌گذاشت و کار را تا انجام نمی‌داد مثلا اگر کسی آنجا بود و باید با او حرف می‌زد، نیمه تمام رها نمی‌کرد. ما با شخصیت خاصی که در فیلم می‌بینید روبه‌رو هستیم که مثلا اگر رزمنده‌ای می‌خواهد با او عکس بگیرد کامل می‌ایستد تا در قابش واضح باشد. از نظر شخصی هم شاید کسی که خدا به او 4دختر داده است نوعی از مهربانی، ملاطفت خاص وعاطفه را در او می‌توانید ببینید که منحصر به فرد است.»

وحیدفراهانی، کارگردان مستند «سلفی با ابومهدی» و «بوسه‌ای از ابومهدی» درباره این 2مستند می‌گوید: «در عملیات فلوجه همراه ابومهدی بودیم. در کار سلفی ما یک هیجانی داشتیم که توانسته بودیم با او مصاحبه کنیم و حرف بزنیم. در واقع بحث ما این بود که او را به مخاطب بشناسانیم. بعد از پخش کار حدسم این بود که نتوانسته بودیم ابعاد شخصیت ابومهدی را بگوییم و شاید در کار بوسه از ابومهدی که بعد از شهادتش تولید شد، انگیزه ما این بود عمق شخصیت ایشان را نشان دهیم؛ یک جور احساس دین به عظمت این شخصیت والا بود. سر همین جنس روایت ما متفاوت است که در تصاویر مشهود است. جایی که او مثلا به سنگر رزمنده‌ها می‌رود و جای خواب و وضعیت سنگر را بازرسی می‌کند و یا با آدم‌های مختلف دیدار می‌کند و روحیات این دیدار از نظر معرفتی بسیار قابل مراجعه است. در مورد لحن شاعرانه بوسه از ابومهدی، شاید بخشی از آن برمی‌گردد به فقدان و هجرانی که بعد از شهادت او دچار شدیم. من عکس ابومهدی را روی میزم دارم و بارها خوابش را دیده‌ام. واقعا فکر می‌کنم هنوز زنده است و در میان رزمنده‌ها با آنها عکس می‌اندازد و صورتشان را می‌بوسد.»

وحید فراهانی، تدوینگر کار مستند هم است. او درباره لحن روایی فیلم تأکید می‌کند: «شهید ابومهدی در موضوع رسانه و کار رسانه‌ای بسیار تأکید داشت. یادم است یک شب بسیار خسته بود. ما برای تغییر فضا برای او بخشی از کارهای مستند خودمان را گذاشتیم تا ببیند. خیلی خوشش آمد و انرژی گرفت. و مصاحبه ما درحالی‌که ساعتی از شب گذشته بود شروع شد. بعد از مصاحبه در یک شرایط غیررسمی روی زمین نشست و دوباره برخی مسائل را که احساس کرد باید بگوید و در سؤالات ما نبود را گفت که در کار دوم یعنی بوسه‌ای از ابومهدی آمده است و از نظر روایی و تاریخی هم مهم هستند.»

مستند بوسه‌ای از ابومهدی به نویسندگی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی وحید فراهانی این روزها از شبکه‌های مختلف عربی و بین‌المللی و تلویزیون ایران پخش می‌شود.

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

q

خبرهای مشابه

فیلم ما، فیلم مرجع است
22 دی 1399

فیلم ما، فیلم مرجع است

گفت‌وگوی روزنامه جام‌جم با عبدالحسین بدرلو، کارگردان فیلم مستند «کمیته» نسل امروز شاید تصوری از…

مجموعه مستند «زندگی دیگران» آماده نمایش شد
22 دی 1399

مجموعه مستند «زندگی دیگران» آماده نمایش شد

بررسی نقش سبک زندگی اقتصادی در سرعت پیشرفت اروپایی‌ها مجموعه مستند 4 قسمتی «زندگی دیگران»…

روزهایی که نباید فراموش شوند / یادداشتی بر مستند «نجات آمرلی»
19 دی 1399

روزهایی که نباید فراموش شوند / یادداشتی بر مستند «نجات آمرلی»

مستند «نجات آمرلی» به کارگردانی رضا شفیعی از جمله آثاری است که در بخش مسابقه یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار حضور دارد که محسن صالحی خواه، به این اثر پرداخته است.

دی ماه آخرین فراخوان ثبت طرح سال 99 در سایت «خانه مستند»
15 دی 1399

دی ماه آخرین فراخوان ثبت طرح سال 99 در سایت «خانه مستند»

از سوی دبیرخانه خانه مستند؛ اواخر دی ماه به عنوان آخرین فراخوان ثبت طرح از…

«بوسه‌ای از ابومهدی» آماده نمایش شد/ پرتره‌ای شاعرانه از فرمانده ارشد محور مقاومت
09 دی 1399

«بوسه‌ای از ابومهدی» آماده نمایش شد/ پرتره‌ای شاعرانه از فرمانده ارشد محور مقاومت

مستند پرتره «بوسه‌ای از ابومهدی» به کارگردانی وحید فراهانی در سالروز شهادت فرماندهان مقاومت آماده…

«خانه مستند» با 19 اثر در یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار
09 دی 1399

«خانه مستند» با 19 اثر در یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار

خانه مستند با 19 اثر در بخش‌های مختلف یازدهمین جشنواره فیلم عمار حضور دارد. خانه…

چرا شبکه سه «نجات آمرلی» را پخش نکرد؟
08 دی 1399

چرا شبکه سه «نجات آمرلی» را پخش نکرد؟

​مدیر خانه مستند، یک سوءتفاهم را دلیل‌ عدم پخش مستند «نجات آمرلی» از آنتن شبکه…

مستند «خودکار» در فیلیمو عرضه شد/داستان تولد معروف ترین خودکار ایرانی
07 دی 1399

مستند «خودکار» در فیلیمو عرضه شد/داستان تولد معروف ترین خودکار ایرانی

مستند “خودکار” به کارگردانی محمد ثقفی و گویندگی نصرالله مدقالچی در فیلیمو عرضه اینترنتی شد….

برگزیدگان چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت، معرفی شدند
04 دی 1399

برگزیدگان چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت، معرفی شدند

چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت به دبیری محمد حمیدی‌مقدم به ایستگاه پایانی رسید و چهارشنبه سوم دی ماه، برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره در بخش ملی، شهید آوینی، کارآفرینی و کرونا در مراسم اختتامیه آن معرفی شدند.

رویای کودکی که دوست داشت گرگ شود/ گفتگو با کارگردان مستند «اجه»
03 دی 1399

رویای کودکی که دوست داشت گرگ شود/ گفتگو با کارگردان مستند «اجه»

ماریا ماوتی، کارگردان مستند «اجه»، معتقد است شخصیت اصلی این مستند، تنها زمانی توانست موفق باشد که به سوی مادرش برگشت و از حمایت‌های او برخوردار شد. «اجه» روایتی متفاوت از زندگی یک کارآفرین موفق در منطقه ترکمن صحراست.

داستانی از یک آسایشگاه در حلب / گفتگو با کارگردان «تجارتخانه بوشی»
03 دی 1399

داستانی از یک آسایشگاه در حلب / گفتگو با کارگردان «تجارتخانه بوشی»

«تجارتخانه بوشی» روایتی متفاوت از مردی است که خودش را وقف آدم‌هایی کرد که کسی منتظرشان نیست. این فیلم به کارگردانی محمدهادی نعمت الهی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر تولید شده است و در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند سینما حقیقت حضور دارد.

جبهه غرب و «دستمال سرخ ‌ها»یی که مهجور مانده اند
02 دی 1399

جبهه غرب و «دستمال سرخ ‌ها»یی که مهجور مانده اند

کارگردان «دستمال سرخ‌ها»: شهدای جبهه غرب، مهجور مانده اند و باید به آن‌ها پرداخت. حتی تصاویر و آرشیو کافی هم برای پرداختن به داستان مقاومت رزمندگان وجود ندارد. این کمبود تجهیزات برای دستمال سرخ‌ها هم وجود داشت، آنها از عراقی‌ها غنیمت می گرفتند و مقاومت می کردند.