خانه مستند

مرجع مستند و مستند سازی

صفحه اصلی > اخبار
مرد خاص…                       گزارش روزنامه همشهری درباره مستند «بوسه‌ای از ابومهدی»
13 دی 1399

مرد خاص… گزارش روزنامه همشهری درباره مستند «بوسه‌ای از ابومهدی»

در روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و همراهانشان درحالی‌که همه در شوک به سر می‌بردند، مستندی تقریبا از تمام شبکه‌های تلویزیونی، در ساعت‌های مختلف پخش شد که رابطه 2فرمانده ایرانی و عراقی را همانند دو برادرهمراه، نشان می‌داد. مستند «سلفی با ابومهدی» گرچه قبلا نیز از تلویزیون پخش شده بود اما در روز شهادت معنایی دیگر داشت. حالا همان تیم در سالگرد فقدان حاج‌قاسم و ابومهدی مستندی دیگر را با فرم روایی جدیدی ساخته‌اند که در کنار شاعرانگی در روایت، به‌صورت وی‍ژه به شخصیت ابومهدی مهندس فرمانده حشد الشعبی عراق پرداخته است. مستندی خاص با تصاویری بی‌بدیل که بخشی از آن تاکنون منتشر نشده است.

جمال جعفر ابراهیمی که او را ابومهدی مهندس می‌خواندند، فرمانده حشدالشعبی عراق، کسی بود که در مستند سلفی با ابومهدی، به فارسی روان با لهجه عربی صحبت می‌کرد؛ او حالا در میان ما نیست و در مستند جدید -که به قول مهدی مطهر نویسنده و تهیه‌کننده مستند در امتداد سلفی با ابومهدی است- با همراه و یار حاج‌قاسم بهتر آشنا می‌شویم. او که از تهیه‌کنندگان مطرح سینمای مستند است درباره ساخت مستند «بوسه از ابومهدی» می‌گوید:« مستندسازی در عراق به‌خاطر بحث تردد برای زیارت خیلی ساده‌تر از مستندسازی در سوریه و یا مناطق دیگراست. از طرف دیگر با بدنه حشدالشعبی به‌خاطر فرهنگ همکاری و همراهی و اینکه برخی از فرماندهان آنها به زبان فارسی آشنا هستند بهتر می‌توانستیم ارتباط برقرار کنیم. به‌خاطر دفع شر داعش حضور در عملیات‌ برای گروه‌های مستند ساز مهیا بود. در همان زمان در مناطق مختلف ما به ابومهدی مهندس برخوردیم و او را دنبال کردیم. به‌خاطر وضعیت عملیات‌ مختلف صحبت کردن با او برایمان‌رؤیا شده بود. بالاخره به هم رسیدیم و به دلایلی که گفتم، بیشتر راه دادند و کار به جایی رسید که وحید فراهانی و سیدهاشم موسوی و بنده چند روز همراهش بودیم و دوربینمان او را دنبال می‌کرد. تصاویر زیادی در این چند روز از او گرفتیم که بخشی از آن در مستند «سلفی با ابومهدی» استفاده شد. از برخی دیگر هم که واقعا منحصر به فرد است در این مستند بهره‌بردیم. ضمن اینکه مدیریت اعلان حشد و دکتر علی خفاف از یاران ابومهدی و خانواده محترمشان نیز تصاویر خوبی در اختیارمان گذاشتند که از درون آن مستند «بوسه‌ای از ابومهدی» بیرون آمد. ضمن اینکه مشاوره و مشارکت فرزندان ابومهدی هم برای شناخت بهتر از او به ما خیلی کمک کرد.

در یک بحث کلی 2 مستند سلفی با ابومهدی و بوسه‌ای از ابومهدی را باید با هم دید چه آنکه منظومه‌ای متناوب از یک شخصیت خاص است.» لحن مستند بوسه‌ای از ابومهدی شاعرانه است به‌صورتی که در مستند از فرمی کار سختی است و شاید در یک نگاه کلی نتواند تصویر درستی از موضوع را ارائه دهد اما متن مستند و تصاویر آن تاحدود زیادی ابومهدی مهندس را نمایان‌تر کرده و شاید کسی که نمی‌شناختیم را به ما می‌ شناساند.

مهدی مطهر علاوه بر تهیه کنندگی این کار نویسنده متن هم است: «ابومهدی خیلی باحوصله بود و در کنار تعدد کارها و شاید سرشلوغی‌هایش موضوعات را کامل می‌گفت، وقت می‌گذاشت و کار را تا انجام نمی‌داد مثلا اگر کسی آنجا بود و باید با او حرف می‌زد، نیمه تمام رها نمی‌کرد. ما با شخصیت خاصی که در فیلم می‌بینید روبه‌رو هستیم که مثلا اگر رزمنده‌ای می‌خواهد با او عکس بگیرد کامل می‌ایستد تا در قابش واضح باشد. از نظر شخصی هم شاید کسی که خدا به او 4دختر داده است نوعی از مهربانی، ملاطفت خاص وعاطفه را در او می‌توانید ببینید که منحصر به فرد است.»

وحیدفراهانی، کارگردان مستند «سلفی با ابومهدی» و «بوسه‌ای از ابومهدی» درباره این 2مستند می‌گوید: «در عملیات فلوجه همراه ابومهدی بودیم. در کار سلفی ما یک هیجانی داشتیم که توانسته بودیم با او مصاحبه کنیم و حرف بزنیم. در واقع بحث ما این بود که او را به مخاطب بشناسانیم. بعد از پخش کار حدسم این بود که نتوانسته بودیم ابعاد شخصیت ابومهدی را بگوییم و شاید در کار بوسه از ابومهدی که بعد از شهادتش تولید شد، انگیزه ما این بود عمق شخصیت ایشان را نشان دهیم؛ یک جور احساس دین به عظمت این شخصیت والا بود. سر همین جنس روایت ما متفاوت است که در تصاویر مشهود است. جایی که او مثلا به سنگر رزمنده‌ها می‌رود و جای خواب و وضعیت سنگر را بازرسی می‌کند و یا با آدم‌های مختلف دیدار می‌کند و روحیات این دیدار از نظر معرفتی بسیار قابل مراجعه است. در مورد لحن شاعرانه بوسه از ابومهدی، شاید بخشی از آن برمی‌گردد به فقدان و هجرانی که بعد از شهادت او دچار شدیم. من عکس ابومهدی را روی میزم دارم و بارها خوابش را دیده‌ام. واقعا فکر می‌کنم هنوز زنده است و در میان رزمنده‌ها با آنها عکس می‌اندازد و صورتشان را می‌بوسد.»

وحید فراهانی، تدوینگر کار مستند هم است. او درباره لحن روایی فیلم تأکید می‌کند: «شهید ابومهدی در موضوع رسانه و کار رسانه‌ای بسیار تأکید داشت. یادم است یک شب بسیار خسته بود. ما برای تغییر فضا برای او بخشی از کارهای مستند خودمان را گذاشتیم تا ببیند. خیلی خوشش آمد و انرژی گرفت. و مصاحبه ما درحالی‌که ساعتی از شب گذشته بود شروع شد. بعد از مصاحبه در یک شرایط غیررسمی روی زمین نشست و دوباره برخی مسائل را که احساس کرد باید بگوید و در سؤالات ما نبود را گفت که در کار دوم یعنی بوسه‌ای از ابومهدی آمده است و از نظر روایی و تاریخی هم مهم هستند.»

مستند بوسه‌ای از ابومهدی به نویسندگی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی وحید فراهانی این روزها از شبکه‌های مختلف عربی و بین‌المللی و تلویزیون ایران پخش می‌شود.

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

q

خبرهای مشابه

«مسیر نو» به شبکه مستند رسید/مستندی درباره اهمیت تولید انرژی از طبیعت
21 فروردین 1400

«مسیر نو» به شبکه مستند رسید/مستندی درباره اهمیت تولید انرژی از طبیعت

مجموعه مستند «مسیر نو» به کارگردانی وحید فرجی با پرداختن به اهمیت تولید انرژی از…

همه حاشیه‌ های «آقا مرتضی»؛ از خنجر بر پشت تا ممنوع‌ التصویری!
21 فروردین 1400

همه حاشیه‌ های «آقا مرتضی»؛ از خنجر بر پشت تا ممنوع‌ التصویری!

شبکه سه سیما این‌شب‌ها مستندی درباره شهید آوینی با نام آقا مرتضی پخش می‌کند، چهره ای که در همه این سال‌ها لایه‌هایی از غبار روی شخصیت چند‌وجهی‌اش بوده و عده‌ای دوست نداشتند واقعیت‌های زندگی او مطرح شود.
خبرگزاری فارس در گزارش خود به حاشیه های مختلف پیرامون این مستند می پردازد.

حملات عجیب به «آقا مرتضی»، جامع‌ترین مستندی که درباره شهید آوینی ساخته شد
21 فروردین 1400

حملات عجیب به «آقا مرتضی»، جامع‌ترین مستندی که درباره شهید آوینی ساخته شد

مخالفان مستند «آقامرتضی» از نمایش محدودیت‌ تراشی «صدا و سیمای هاشمی برادر» و دولت سازندگی برای سید مرتضی آوینی و طرح آن برای نخستین بار در سیمای ملی بیشتر هراسیده‌اند.
در این گزارش، مشرق نیوز به حاشیه های این مجموعه مستند پرداخته است.

آقا مرتضی در اوج/ گفت و گو با مهدی مطهر، تهیه کننده مستند «آقا مرتضی»
21 فروردین 1400

آقا مرتضی در اوج/ گفت و گو با مهدی مطهر، تهیه کننده مستند «آقا مرتضی»

مستند «آقا مرتضی» که چند شبی است از شبکه 3 پخش می‌شود، حاشیه‌های بسیاری آفریده؛ از اشاره به ماجرای دوستی غزاله علیزاده و سیدمرتضی آوینی تا سیمایی که از شهید آوینی در سال‌های دهه شصت به‌دست می‌دهد و بخش‌هایی از کارنامه او را که در سال‌های اخیر کمتر پخش شده است، پیش چشم می‌گذارد.

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گمشده دیگر / «آقامرتضی» متهم است؟
18 فروردین 1400

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گمشده دیگر / «آقامرتضی» متهم است؟

«آقامرتضی» عنوان مجموعه‌ای هفت قسمتی است که پخش تلویزیونی آن در آستانه سالگرد شهادت شهید آوینی واکنش‌های بسیاری به همراه داشت؛ واقعیت درباره ابهامات و اتهامات مطرح شده درباره این مستند چیست؟
خبرگزاری مهر در گزارشی مفصل به تحلیل ماجرا و گفتگو با تهیه کننده اثر پرداخته است.

بیانیه خانه مستند درباره حواشی مستند آقا مرتضی؛ لطفا شهید آوینی را انحصاری نکنید!
17 فروردین 1400

بیانیه خانه مستند درباره حواشی مستند آقا مرتضی؛ لطفا شهید آوینی را انحصاری نکنید!

مستند «آقا مرتضی» از تولیدات خانه مستند که نگاهی جامع به زندگی شهید آوینی دارد، از 15 فروردین، هر شب ساعت 20 از شبکه 5 سیما پخش می شود. پخش این اثر، حواشی و اعتراضاتی را به دنبال داشته و خانه مستند بیانیه ای در این رابطه منتشر کرده که در ادامه می خوانید.

از تقدس گرایی بپرهیزیم/ گفتگو با «مهدی مطهر» تهیه کننده «آقا مرتضی»
17 فروردین 1400

از تقدس گرایی بپرهیزیم/ گفتگو با «مهدی مطهر» تهیه کننده «آقا مرتضی»

درباره شهید آوینی، مستندهای بسیاری ساخته شده اما «آقا مرتضی» از همان قسمت اول، از نگاه و رویکردی تازه خبر داد. قسمت اول این مستند، حاوی اطلاعاتی بود که کمتر شنیده بودیم یا اگر می دانستیم، اطلاعاتمان از جریان های رسمی دریافت نشده بود…

شهید آوینی، فقط متعلق به خانواده اش نیست/ گفتگو با کارگردان مستند«آقا مرتضی»
17 فروردین 1400

شهید آوینی، فقط متعلق به خانواده اش نیست/ گفتگو با کارگردان مستند«آقا مرتضی»

سیدعباس سیدابراهیمی، کارگردان مستند «آقا مرتضی» که در روزهای اخیر با اعتراض های بسیاری از سوی خانواده این شهید همراه شده، به بیان توضیحاتی درباره این حواشی و اعتراضات پرداخته است

واکنش عوامل «آقا مرتضی» به اعتراضات درباره این مستند
17 فروردین 1400

واکنش عوامل «آقا مرتضی» به اعتراضات درباره این مستند

انتشار یک نامه از سوی حسین معززی نیا خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما درباره مستندی پیرامون شهید آوینی، بازتاب‌های مختلفی داشت؛ تهیه‌کننده و کارگردان مستند «آقا مرتضی» به این ادعای حقوقی پاسخ دادند.

«آقا مرتضی» به رابطه آوینی و رفسنجانی هم می ‌پردازد / پاسخ به اتهام کپی از مستند «انحصار ورثه»
17 فروردین 1400

«آقا مرتضی» به رابطه آوینی و رفسنجانی هم می ‌پردازد / پاسخ به اتهام کپی از مستند «انحصار ورثه»

سیدعباس سیدابراهیمی، کارگردان مجموعه 7 قسمتی «آقا مرتضی»، درباره روند ساخت این مستند و ادعاهایی مبنی بر سرقت معنوی از مستند «انحصار ورثه» توضیحاتی ارایه داد.

16 فروردین 1400

گزارش خبر شبانگاهی از مستند «آقا مرتضی»

مستند «آقا مرتضی» روایتی تازه و بدون سانسور از زندگی و فعالیت های شهید سید مرتضی آوینی به کارگردانی سیدعباس سیدابراهیمی و تهیه کنندگی مهدی مطهر است.
این مستند که از تولیدات خانه مستند است، از 14 فروردین ماه، هر شب ساعت 20 از شبکه 5 سیما پخش می شود.

اکران آنلاین «کاشی شماره 29» در پلتفرم هاشور
16 فروردین 1400

اکران آنلاین «کاشی شماره 29» در پلتفرم هاشور

اکران آنلاین فیلم مستند «کاشی شماره 29» به کارگردانی جابر تواضعی، در پلتفرم هاشور آغاز شد. این فیلم به فعالیت‌های هنری و آموزشی عباس اکبری و خانه سفال کاشان می‌پردازد که در زمینه آموزش و گسترش فعالیت‌های مرتبط با سفال، کاشی و سرامیک در کاشان فعالیت می‌کند