«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند

صفحه اصلی > اخبار

«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند

«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند
31 اردیبهشت 1396

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» به خوبی توانسته ماجرای مذاکرات ایران و امریکا را به مخاطب نشان بدهد تا مردم با وقایعی که در اثر تعامل با امریکا اتفاق افتاده٬ آشنا شوند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمد صادق شهبازی٬ فعال فرهنگی و دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو پيرامون مستند «قرارداد 19 ژوئن» که اکران های مردمی آن در جشنواره عمار در جریان است٬ گفت: این مستند به یکی از مسائل مهم تاریخیِ کمتر شکافته شده ی جمهوری اسلامی در تعامل با غرب و مخصوصا آمریکا می پردازد؛ این مستند بدون این که بخواهد موضوع آن را با مسائل امروز جامعه مقایسه کند، می بينيم اتفاق هایی که در ابتدای انقلاب رخ داد و موجب ضرر کردن ما در ماجرای گروگان های آمریکایی شد چقدر با مسائلی که امروز با آن روبرو هستيم همانند مسأله هسته ای و موارد مشابهی که از دهه 60 تا امروز در مورد تعامل با آمریکا صورت گرفته مطابقت دارد.

وی افزود: اگر بخواهيم مستند «قرارداد 19 ژوئن» را با وقایع و اتفاقات امروز مقایسه کنيم٬ افراد مشابه٬ استراتژی مشابه و خوش بينی مشابه بدون دليل را می بينيم که خروجی آن در این تعامل، موجب وارد آمدن ضربه به کشور شده است.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: مستند «قرارداد 19 ژوئن» به خوبی توانسته این ماجرا را بدون این که به وقایع بعد از امضا شدن قرارداد 19 ژوئن اشاره کند به مخاطب نشان بدهد تا مردم با دیدن این مستند با وقایعی که در مورد آمریکا و تعامل با این کشور، سه دهه گذشته اتفاق افتاده آشنا شوند.

شهبازی خاطرنشان کرد: مهم ترین ویژگی این مستند خط شکی آن است؛ نکته مهم اینجاست که قرارداد 19 ژوئن تا امروز ازجمله پرونده های تاریک محسوب می شد که خيلی هم به آن پرداخته نمی شد. اما این مستند با خط شکنی خود٬ اقدام جدی انجام داده است٬ موضوع و مطلب عجيب و خلاف واقع در تاریخ را نيز در این مستند مشاهده نمی کنيد.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: در مستند «قرارداد 19 ژوئن» صرفا زوایای مختلف اتفاقات رخ داده در ماجرای امضای این قرارداد را مشاهده می کنيم، قصه مستند هم بسيار خوب و روان است و به علت این که حجم و زمان این مستند نيز بالا نيست مخاطب حوصله می کند تا انتهای مستند، آن را به دقت تماشا کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: مخاطبان اصلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» را بيشتر نخبگان جامعه ما تشکيل می دهند؛ البته مردم عادی جامعه نيز با تماشای این مستند در جریان اتفاقات ماجراهای توافقات و تعاملات با آمریکا که در سال های اخير روی داده است٬ قرار می گيرند.

شهبازی، مردم عادی جامعه را هم ازجمله مخاطبان این مستند ارزیابی کرد و گفت: این مستند صرفا اینگونه نيست که گویی برای قشر نخبه جامعه ازجمله دانشجویان٬ دانش آموزان و حوزویان ساخته شده بلکه عموم مردم نيز می توانند با فضای کلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به دستاوردها و مهم ترین کارکردهای مستندهایی از این دست افزود: ما با تطبيق آن با شرایط روز، دید بازتری نسبت به شرایط و اتفاق هایی که برای کشور می افتد پيدا می کنيم و تحت تاثير شرایط خاص قرار نگيریم زیرا در تاریخ انقلاب، مواردی از این دست داشتيم که خوشبينی های مفرط٬ عدم احساس مسئوليت و کنار رفتن به بهانه هایی از این قبيل می تواند ضربات بزرگ و جبران ناپذیری را به کشور وارد کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی، عدم استقبال فيلم سازان و سينما به موضوعاتی چون موضوع مستند «قرارداد 19ژوئن» را عملکرد جشنواره ای آنها دانست و ادامه داد: علت عدم توجه و استقبال کم فيلمسازان و سينما به مستندهایی از قبيل «قرارداد 19 ژوئن» این است که طبيعتا فيلم سازان ما یا جشنواره ای عمل می کنند و در جشنواره های داخلی و خارجی حضور دارند که اکثر آنها با معيارهای مردم سازگار نيست و یا نمی خواهند وارد موضوعاتی شوند که حاشيه هایی با خود به همراه دارد.

شهبازی با بيان این که ماجراهای فراوانی بين ایران و آمریکا وجود دارد که به آن پرداخته نشده است٬ خاطرنشان کرد: ایران بعد از ماجرای قرارداد 19 ژوئن از دهه ٬60 اواسط و اواخر دهه ٬70 ميانه دهه 80 و این اواخر هم قرارداد هسته ای با عنوان برجام٬ بارها تعامل با آمریکا را تجربه کرده است. تمامی این ماجراها هم بارها بررسی شده ولی هيچکدام باز نشده است.

وی اضافه کرد: نکته مهم اینجاست که در تمامی موارد، ما در برابر آمریکا و غرب عقب نشينی کردیم و آنها هم در تمامی این موارد بدعهدی کرده و به ما پشت پا زدند؛ در حقيقت آن آثاری که برخی ها اعتقاد داشتند در رابطه با آمریکا و غرب ایجاد می شود شکل نگرفته است.

این فعال فرهنگی با پيشنهاد چند موضوع که قابليت پرداختن به آنها در قالب ساخت فيلم مستند وجود دارد، یادآور شد: از جمله این موضوع ها که می توان بر اساس آن اقدام به ساخت مستند کرد می توان به گفتگوهای انتقادی در دهه 70 درمورد حقوق بشر و جنگ تحميلی اشاره کرد؛ همچنين یک سری تحریم ها به دليل برخورد و ترور سران ضدانقلاب که به دنبال ایجاد ناامنی در ایران بودند بر عليه ما شکل گرفته بود که درمورد تمامی این موارد با غرب مذاکره کردیم و در انتها امضا دادیم و هيچ تحریمی هم برداشته نشد.

شهبازی تصریح کرد: مسأله مهم بعدی حاشيه های این قراردادها بود که در برجام همانند سال های قبل اجازه ورود رسانه ها و روزنامه ها داده نمی شد؛ ما امروز هم در جامعه با این شرایط روبرو هستيم و خيلی بهتر است که این موضوع بررسی شود که نسبت نقش نخبگان٬ مردم و رهبری در این ماجرا چگونه است.

گفتنی است مستند «قرارداد 19ژوئن»٬ روایتی از یک تطابق تاریخی مذاکره ایران و امریکاست که بسياری آن را مشابه برجام می دانند.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند

نظرات کاربران

نظر خود را برای ما ارسال کنید:

خبرهای مشابه

درخشش مستند «مراد» در جشنواره امریکایی
11 تیر 1401

درخشش مستند «مراد» در جشنواره امریکایی

مستند «مراد» برنده تندیس برنز پنجاه و پنجمین دوره جشنواره بین المللی «ورد فست» هیوستون آمریکا...

سرزمین آب‌ها از شبکه مستند پخش می‌شود
11 تیر 1401

سرزمین آب‌ها از شبکه مستند پخش می‌شود

مجموعه مستند ۶ قسمتی «سرزمین آب‌ها» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مرتضی نصرالهی تولید جدید شبکه مستند سیماست که از شنبه ۱۱ تیر هر هفته پخش...

فیلم‌ های راه یافته به پانزدهمین جشنواره فیلم تبریز اعلام شدند
08 تیر 1401

فیلم‌ های راه یافته به پانزدهمین جشنواره فیلم تبریز اعلام شدند

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، اسامی فیلم‌های راه‌ یافته به بخش مسابقه ی پانزدهمین جشنواره فیلم تبریز توسط دبیرخانه این جشنواره...

انتشار نسخه کامل مستند «بهشتی برای ملت»
08 تیر 1401

انتشار نسخه کامل مستند «بهشتی برای ملت»

همزمان با سالروز شهادت آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، نسخه کامل مستند «بهشتی برای ملت» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از گروه...

«انیمیشن ایرانی» به «اکران حقیقت» رسید
08 تیر 1401

«انیمیشن ایرانی» به «اکران حقیقت» رسید

دور تازه نمایش مستندهای مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، (اکران حقیقت) از سه شنبه ۱۴ تیرماه شروع می‌شود. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از...

«ماریان» به عنوان بخشی از باغستان قزوین امروز از بین رفته است/ مستندی پژوهش‌محور درباره نابودی میراثی هزارساله
31 خرداد 1401

«ماریان» به عنوان بخشی از باغستان قزوین امروز از بین رفته است/ مستندی پژوهش‌محور درباره نابودی میراثی هزارساله

به گزارش سایت خانه مستند به نقل از تسنیم، مستند سینمایی «ماریان» به کارگردانی حامد کلجه‌ای و تهیه‌کنندگی احمد شفیعی، نسخه سینمایی از مجموعه مستند میراث هزار ساله است...

معرفی هیات داوران بخش مستند سیزدهمین جشنواره فیلم‌های ورزشی
31 خرداد 1401

معرفی هیات داوران بخش مستند سیزدهمین جشنواره فیلم‌های ورزشی

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از روابط عمومی جشنواره، هیات داوران بخش مستند کوتاه و بلند سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ورزشی ایران معرفی شدند و بر...

«خاطرات موتورسیکلت» دور از دخالت‌های نمایشی است/ ادای احترام به رزمنده فراموش‌شده تاریخ
31 خرداد 1401

«خاطرات موتورسیکلت» دور از دخالت‌های نمایشی است/ ادای احترام به رزمنده فراموش‌شده تاریخ

امیرحسین نوروزی کارگردان و تهیه‌کننده مستند خاطرات موتورسیکلت که از سه‌شنبه 31 خردادماه و هم‌زمان با سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران به‌صورت آنلاین و رایگان در سایت خانه مستند...

روایت «خاطرات موتور سیکلت» در خانه مستند
30 خرداد 1401

روایت «خاطرات موتور سیکلت» در خانه مستند

به گزارش روابط عمومی خانه مستند، «خاطرات موتورسیکلت» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امیرحسین نوروزی و با طرح و پژوهشی از سامان مختاری به مناسبت سالروز شهادت مصطفی چمران از...