«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند

صفحه اصلی > اخبار

«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند

«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند
31 اردیبهشت 1396

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» به خوبی توانسته ماجرای مذاکرات ایران و امریکا را به مخاطب نشان بدهد تا مردم با وقایعی که در اثر تعامل با امریکا اتفاق افتاده٬ آشنا شوند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمد صادق شهبازی٬ فعال فرهنگی و دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو پيرامون مستند «قرارداد 19 ژوئن» که اکران های مردمی آن در جشنواره عمار در جریان است٬ گفت: این مستند به یکی از مسائل مهم تاریخیِ کمتر شکافته شده ی جمهوری اسلامی در تعامل با غرب و مخصوصا آمریکا می پردازد؛ این مستند بدون این که بخواهد موضوع آن را با مسائل امروز جامعه مقایسه کند، می بينيم اتفاق هایی که در ابتدای انقلاب رخ داد و موجب ضرر کردن ما در ماجرای گروگان های آمریکایی شد چقدر با مسائلی که امروز با آن روبرو هستيم همانند مسأله هسته ای و موارد مشابهی که از دهه 60 تا امروز در مورد تعامل با آمریکا صورت گرفته مطابقت دارد.

وی افزود: اگر بخواهيم مستند «قرارداد 19 ژوئن» را با وقایع و اتفاقات امروز مقایسه کنيم٬ افراد مشابه٬ استراتژی مشابه و خوش بينی مشابه بدون دليل را می بينيم که خروجی آن در این تعامل، موجب وارد آمدن ضربه به کشور شده است.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: مستند «قرارداد 19 ژوئن» به خوبی توانسته این ماجرا را بدون این که به وقایع بعد از امضا شدن قرارداد 19 ژوئن اشاره کند به مخاطب نشان بدهد تا مردم با دیدن این مستند با وقایعی که در مورد آمریکا و تعامل با این کشور، سه دهه گذشته اتفاق افتاده آشنا شوند.

شهبازی خاطرنشان کرد: مهم ترین ویژگی این مستند خط شکی آن است؛ نکته مهم اینجاست که قرارداد 19 ژوئن تا امروز ازجمله پرونده های تاریک محسوب می شد که خيلی هم به آن پرداخته نمی شد. اما این مستند با خط شکنی خود٬ اقدام جدی انجام داده است٬ موضوع و مطلب عجيب و خلاف واقع در تاریخ را نيز در این مستند مشاهده نمی کنيد.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: در مستند «قرارداد 19 ژوئن» صرفا زوایای مختلف اتفاقات رخ داده در ماجرای امضای این قرارداد را مشاهده می کنيم، قصه مستند هم بسيار خوب و روان است و به علت این که حجم و زمان این مستند نيز بالا نيست مخاطب حوصله می کند تا انتهای مستند، آن را به دقت تماشا کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: مخاطبان اصلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» را بيشتر نخبگان جامعه ما تشکيل می دهند؛ البته مردم عادی جامعه نيز با تماشای این مستند در جریان اتفاقات ماجراهای توافقات و تعاملات با آمریکا که در سال های اخير روی داده است٬ قرار می گيرند.

شهبازی، مردم عادی جامعه را هم ازجمله مخاطبان این مستند ارزیابی کرد و گفت: این مستند صرفا اینگونه نيست که گویی برای قشر نخبه جامعه ازجمله دانشجویان٬ دانش آموزان و حوزویان ساخته شده بلکه عموم مردم نيز می توانند با فضای کلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به دستاوردها و مهم ترین کارکردهای مستندهایی از این دست افزود: ما با تطبيق آن با شرایط روز، دید بازتری نسبت به شرایط و اتفاق هایی که برای کشور می افتد پيدا می کنيم و تحت تاثير شرایط خاص قرار نگيریم زیرا در تاریخ انقلاب، مواردی از این دست داشتيم که خوشبينی های مفرط٬ عدم احساس مسئوليت و کنار رفتن به بهانه هایی از این قبيل می تواند ضربات بزرگ و جبران ناپذیری را به کشور وارد کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی، عدم استقبال فيلم سازان و سينما به موضوعاتی چون موضوع مستند «قرارداد 19ژوئن» را عملکرد جشنواره ای آنها دانست و ادامه داد: علت عدم توجه و استقبال کم فيلمسازان و سينما به مستندهایی از قبيل «قرارداد 19 ژوئن» این است که طبيعتا فيلم سازان ما یا جشنواره ای عمل می کنند و در جشنواره های داخلی و خارجی حضور دارند که اکثر آنها با معيارهای مردم سازگار نيست و یا نمی خواهند وارد موضوعاتی شوند که حاشيه هایی با خود به همراه دارد.

شهبازی با بيان این که ماجراهای فراوانی بين ایران و آمریکا وجود دارد که به آن پرداخته نشده است٬ خاطرنشان کرد: ایران بعد از ماجرای قرارداد 19 ژوئن از دهه ٬60 اواسط و اواخر دهه ٬70 ميانه دهه 80 و این اواخر هم قرارداد هسته ای با عنوان برجام٬ بارها تعامل با آمریکا را تجربه کرده است. تمامی این ماجراها هم بارها بررسی شده ولی هيچکدام باز نشده است.

وی اضافه کرد: نکته مهم اینجاست که در تمامی موارد، ما در برابر آمریکا و غرب عقب نشينی کردیم و آنها هم در تمامی این موارد بدعهدی کرده و به ما پشت پا زدند؛ در حقيقت آن آثاری که برخی ها اعتقاد داشتند در رابطه با آمریکا و غرب ایجاد می شود شکل نگرفته است.

این فعال فرهنگی با پيشنهاد چند موضوع که قابليت پرداختن به آنها در قالب ساخت فيلم مستند وجود دارد، یادآور شد: از جمله این موضوع ها که می توان بر اساس آن اقدام به ساخت مستند کرد می توان به گفتگوهای انتقادی در دهه 70 درمورد حقوق بشر و جنگ تحميلی اشاره کرد؛ همچنين یک سری تحریم ها به دليل برخورد و ترور سران ضدانقلاب که به دنبال ایجاد ناامنی در ایران بودند بر عليه ما شکل گرفته بود که درمورد تمامی این موارد با غرب مذاکره کردیم و در انتها امضا دادیم و هيچ تحریمی هم برداشته نشد.

شهبازی تصریح کرد: مسأله مهم بعدی حاشيه های این قراردادها بود که در برجام همانند سال های قبل اجازه ورود رسانه ها و روزنامه ها داده نمی شد؛ ما امروز هم در جامعه با این شرایط روبرو هستيم و خيلی بهتر است که این موضوع بررسی شود که نسبت نقش نخبگان٬ مردم و رهبری در این ماجرا چگونه است.

گفتنی است مستند «قرارداد 19ژوئن»٬ روایتی از یک تطابق تاریخی مذاکره ایران و امریکاست که بسياری آن را مشابه برجام می دانند.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند

نظرات کاربران

نظر خود را برای ما ارسال کنید:

خبرهای مشابه

پوستر شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت، رونمایی شد
13 آذر 1401

پوستر شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت، رونمایی شد

پوستر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینما حقیقت توسط محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره و مهدی دوایی طراح پوستر و مدیر هنری این دوره رونمایی شد. به گزارش...

از شکستن جمجمه دروازه بان تا فوتبالیستی که با دیالیز کلیه، به زمین آمد!
12 آذر 1401

از شکستن جمجمه دروازه بان تا فوتبالیستی که با دیالیز کلیه، به زمین آمد!

مهدی صادقی کارگردان مستند بازگشت‌های بزرگ، ضمن اشاره به روایت پیروزی هیجان‌انگیز تیم ملی ایران در مقابل آمریکا در سال ۹۸،‌ از حسرت تکرار نشدن این اتفاق در جام‌جهانی...

آغاز توزیع کارت رسانه‌ها برای حضور در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت
12 آذر 1401

آغاز توزیع کارت رسانه‌ها برای حضور در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت

نمایندگان رسانه‌ها می‌توانند از فردا یکشنبه 13 آذرماه، کارت حضور در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت را دریافت کنند. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ستاد خبری...

کدام شبکه های صدا و سیما، میزبان سینما حقیقت هستند؟
12 آذر 1401

کدام شبکه های صدا و سیما، میزبان سینما حقیقت هستند؟

دو ویژه برنامه در شبکه افق و شبکه چهار سیما هر روز و همزمان با برگزاری شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت، برنامه ویژه‌ای برای این رویداد دارند. به گزارش سایت خانه...

پردیس سینمایی ملت، به رنگ حقیقت در می آید
12 آذر 1401

پردیس سینمایی ملت، به رنگ حقیقت در می آید

پردیس سینمایی ملت که میزبان برگزاری شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت است، این روزها آماده پذیرایی از مخاطبان این رویداد می‌شود. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ستاد...

برگزاری هفت مسترکلاس انتقال تجربه در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت
12 آذر 1401

برگزاری هفت مسترکلاس انتقال تجربه در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت

هفت مسترکلاس انتقال تجربه در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ستاد خبری شانزدهمین جشنواره...

مستند ایرانی «روزهای بی خبری» به سه جشنواره بین المللی راه یافت
09 آذر 1401

مستند ایرانی «روزهای بی خبری» به سه جشنواره بین المللی راه یافت

مستند کوتاه روزهای بی‌خبری به سه جشنواره بین‌المللی فیلم در مکزیک، بولیوی و هند راه یافت. به گزارش روابط عمومی خانه مستند، مستند کوتاه «روزهای بی‌خبری» در ادامه موفقیت‌های...

هیات داوران ۱۵ نفره جشنواره فیلم رشد، معرفی شدند
08 آذر 1401

هیات داوران ۱۵ نفره جشنواره فیلم رشد، معرفی شدند

اعضای هیات داوران پنجاه و دومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی آموزشی و تربیتی رشد معرفی شدند. به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری صبا، اعضای...

در حوزه مستند، خیلی اوقات حقیقت، سانسور می شود
06 آذر 1401

در حوزه مستند، خیلی اوقات حقیقت، سانسور می شود

سیدمصطفی موسوی تبار می‌گوید: هر اثر مستند به فراخور ژانر و موضوعی که دارد حقیقت را به شیوه خاصی روایت می‌کند و جشنواره سینماحقیقت، بستری برای تعامل با دیگر...