خانه مستند

خانه ای برای مستند و مستندسازان | تماشا و دانلود مستند

صفحه اصلی > اخبار
«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند
31 اردیبهشت 1396

«قرارداد 19 ژوئن»، مستندی که تاریخ انقلاب را بازخوانی می کند

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» به خوبی توانسته ماجرای مذاکرات ایران و امریکا را به مخاطب نشان بدهد تا مردم با وقایعی که در اثر تعامل با امریکا اتفاق افتاده٬ آشنا شوند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمد صادق شهبازی٬ فعال فرهنگی و دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در گفت و گو پيرامون مستند «قرارداد 19 ژوئن» که اکران های مردمی آن در جشنواره عمار در جریان است٬ گفت: این مستند به یکی از مسائل مهم تاریخیِ کمتر شکافته شده ی جمهوری اسلامی در تعامل با غرب و مخصوصا آمریکا می پردازد؛ این مستند بدون این که بخواهد موضوع آن را با مسائل امروز جامعه مقایسه کند، می بينيم اتفاق هایی که در ابتدای انقلاب رخ داد و موجب ضرر کردن ما در ماجرای گروگان های آمریکایی شد چقدر با مسائلی که امروز با آن روبرو هستيم همانند مسأله هسته ای و موارد مشابهی که از دهه 60 تا امروز در مورد تعامل با آمریکا صورت گرفته مطابقت دارد.

وی افزود: اگر بخواهيم مستند «قرارداد 19 ژوئن» را با وقایع و اتفاقات امروز مقایسه کنيم٬ افراد مشابه٬ استراتژی مشابه و خوش بينی مشابه بدون دليل را می بينيم که خروجی آن در این تعامل، موجب وارد آمدن ضربه به کشور شده است.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: مستند «قرارداد 19 ژوئن» به خوبی توانسته این ماجرا را بدون این که به وقایع بعد از امضا شدن قرارداد 19 ژوئن اشاره کند به مخاطب نشان بدهد تا مردم با دیدن این مستند با وقایعی که در مورد آمریکا و تعامل با این کشور، سه دهه گذشته اتفاق افتاده آشنا شوند.

شهبازی خاطرنشان کرد: مهم ترین ویژگی این مستند خط شکی آن است؛ نکته مهم اینجاست که قرارداد 19 ژوئن تا امروز ازجمله پرونده های تاریک محسوب می شد که خيلی هم به آن پرداخته نمی شد. اما این مستند با خط شکنی خود٬ اقدام جدی انجام داده است٬ موضوع و مطلب عجيب و خلاف واقع در تاریخ را نيز در این مستند مشاهده نمی کنيد.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: در مستند «قرارداد 19 ژوئن» صرفا زوایای مختلف اتفاقات رخ داده در ماجرای امضای این قرارداد را مشاهده می کنيم، قصه مستند هم بسيار خوب و روان است و به علت این که حجم و زمان این مستند نيز بالا نيست مخاطب حوصله می کند تا انتهای مستند، آن را به دقت تماشا کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: مخاطبان اصلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» را بيشتر نخبگان جامعه ما تشکيل می دهند؛ البته مردم عادی جامعه نيز با تماشای این مستند در جریان اتفاقات ماجراهای توافقات و تعاملات با آمریکا که در سال های اخير روی داده است٬ قرار می گيرند.

شهبازی، مردم عادی جامعه را هم ازجمله مخاطبان این مستند ارزیابی کرد و گفت: این مستند صرفا اینگونه نيست که گویی برای قشر نخبه جامعه ازجمله دانشجویان٬ دانش آموزان و حوزویان ساخته شده بلکه عموم مردم نيز می توانند با فضای کلی مستند «قرارداد 19 ژوئن» ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به دستاوردها و مهم ترین کارکردهای مستندهایی از این دست افزود: ما با تطبيق آن با شرایط روز، دید بازتری نسبت به شرایط و اتفاق هایی که برای کشور می افتد پيدا می کنيم و تحت تاثير شرایط خاص قرار نگيریم زیرا در تاریخ انقلاب، مواردی از این دست داشتيم که خوشبينی های مفرط٬ عدم احساس مسئوليت و کنار رفتن به بهانه هایی از این قبيل می تواند ضربات بزرگ و جبران ناپذیری را به کشور وارد کند.

دبير اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی، عدم استقبال فيلم سازان و سينما به موضوعاتی چون موضوع مستند «قرارداد 19ژوئن» را عملکرد جشنواره ای آنها دانست و ادامه داد: علت عدم توجه و استقبال کم فيلمسازان و سينما به مستندهایی از قبيل «قرارداد 19 ژوئن» این است که طبيعتا فيلم سازان ما یا جشنواره ای عمل می کنند و در جشنواره های داخلی و خارجی حضور دارند که اکثر آنها با معيارهای مردم سازگار نيست و یا نمی خواهند وارد موضوعاتی شوند که حاشيه هایی با خود به همراه دارد.

شهبازی با بيان این که ماجراهای فراوانی بين ایران و آمریکا وجود دارد که به آن پرداخته نشده است٬ خاطرنشان کرد: ایران بعد از ماجرای قرارداد 19 ژوئن از دهه ٬60 اواسط و اواخر دهه ٬70 ميانه دهه 80 و این اواخر هم قرارداد هسته ای با عنوان برجام٬ بارها تعامل با آمریکا را تجربه کرده است. تمامی این ماجراها هم بارها بررسی شده ولی هيچکدام باز نشده است.

وی اضافه کرد: نکته مهم اینجاست که در تمامی موارد، ما در برابر آمریکا و غرب عقب نشينی کردیم و آنها هم در تمامی این موارد بدعهدی کرده و به ما پشت پا زدند؛ در حقيقت آن آثاری که برخی ها اعتقاد داشتند در رابطه با آمریکا و غرب ایجاد می شود شکل نگرفته است.

این فعال فرهنگی با پيشنهاد چند موضوع که قابليت پرداختن به آنها در قالب ساخت فيلم مستند وجود دارد، یادآور شد: از جمله این موضوع ها که می توان بر اساس آن اقدام به ساخت مستند کرد می توان به گفتگوهای انتقادی در دهه 70 درمورد حقوق بشر و جنگ تحميلی اشاره کرد؛ همچنين یک سری تحریم ها به دليل برخورد و ترور سران ضدانقلاب که به دنبال ایجاد ناامنی در ایران بودند بر عليه ما شکل گرفته بود که درمورد تمامی این موارد با غرب مذاکره کردیم و در انتها امضا دادیم و هيچ تحریمی هم برداشته نشد.

شهبازی تصریح کرد: مسأله مهم بعدی حاشيه های این قراردادها بود که در برجام همانند سال های قبل اجازه ورود رسانه ها و روزنامه ها داده نمی شد؛ ما امروز هم در جامعه با این شرایط روبرو هستيم و خيلی بهتر است که این موضوع بررسی شود که نسبت نقش نخبگان٬ مردم و رهبری در این ماجرا چگونه است.

گفتنی است مستند «قرارداد 19ژوئن»٬ روایتی از یک تطابق تاریخی مذاکره ایران و امریکاست که بسياری آن را مشابه برجام می دانند.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند

نظرات کاربران

نظر خود را برای ما ارسال کنید:

خبرهای مشابه

اسامی آثار مستند پذیرفته شده در چهلمین جشنواره فیلم فجر، اعلام شد
26 دی 1400

اسامی آثار مستند پذیرفته شده در چهلمین جشنواره فیلم فجر، اعلام شد

براساس اعلام دبیرخانه چهلمین جشنواره فیلم فجر و هیات انتخاب بخش مستند جشنواره چهلم، فیلم‌های راه یافته به بخش سینمای مستند این دوره جشنواره اعلام...

«بی بی» از مجموعه مستند «یکی از ما» برنده فانوس جشنواره عمار شد
25 دی 1400

«بی بی» از مجموعه مستند «یکی از ما» برنده فانوس جشنواره عمار شد

مستند یکی از ما 2 «بی بی» به کارگردانی امیر اطهر سهیلی و تهیه کنندگی عطا پناهی، برنده فانوس طلایی دوازدهمین جشنواره فیلم عمار شد. مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره...

«شهر زیبای من» برنده پنجمین جشنواره بین المللی فیلم پرواز
25 دی 1400

«شهر زیبای من» برنده پنجمین جشنواره بین المللی فیلم پرواز

مستند «شهر زیبای من» به کارگردانی الهام آقالری و تهیه کنندگی عطا پناهی، از آثار خانه مستند، برنده دیپلم افتخار بخش مستند پنجمین جشنواره بین المللی فیلم پرواز...

واکنش ها به مستند «۷۲ ساعت» ادامه دارد
23 دی 1400

واکنش ها به مستند «۷۲ ساعت» ادامه دارد

با اکران مستند 72 ساعت در سایت های مختلف، واکنش ها به این مستند جذاب، همچنان ادامه...

داستان تلاش های حاج قاسم سلیمانی در کرمان و سیستان و بلوچستان/ یادداشتی بر مستند «آورتین»
21 دی 1400

داستان تلاش های حاج قاسم سلیمانی در کرمان و سیستان و بلوچستان/ یادداشتی بر مستند «آورتین»

مستند نیمه بلند «آورتین» به کارگردانی حسن وزیرزاده، مستندی درباره مسأله ناامنی در استان کرمان در اوایل دهه ی هفتاد می باشد. فیلم، راوی عملیات آورتین به فرماندهی حاج...

ماجرایی مشابه بمباران هیروشیما و ناکازاکی! / یادداشتی بر مستند «زندگی در آرشیو»
21 دی 1400

ماجرایی مشابه بمباران هیروشیما و ناکازاکی! / یادداشتی بر مستند «زندگی در آرشیو»

مستند زندگی در آرشیو به کارگردانی برهان احمدی، مستندی 43 دقیقه ای با موضوع قربانیان شیمیایی جنگ ایران و عراق است....

۶۰۰ هزار نفر؛ مخاطب مجازی مستند «۷۲ساعت»
21 دی 1400

۶۰۰ هزار نفر؛ مخاطب مجازی مستند «۷۲ساعت»

مستند سینمایی «۷۲ ساعت» توانست به آمار بیش از نیم میلیون مخاطب در پلتفرم‌های اینترنتی...

پرتعلیق و جذاب! / یادداشتی بر مستند «72 ساعت»
19 دی 1400

پرتعلیق و جذاب! / یادداشتی بر مستند «72 ساعت»

روایت و چیدمان مستندات فیلم «۷۲ ساعت» به‌گونه‌ای است که چه بخواهیم و چه نخواهیم ما را به سمت قضاوتی عادلانه و منصفانه درباره کشف یک جنایت ظالمانه...

انتقاد مصطفی شوقی، کارگردان مستند «72 ساعت» از صدا و سیما
16 دی 1400

انتقاد مصطفی شوقی، کارگردان مستند «72 ساعت» از صدا و سیما

کارگردان مستند جنجالی که درباره سردار شهید سلیمانی ساخته و منتشر شده است، از پخش نشدن آن از تلویزیون انتقاد...

«72 ساعت» پایانی شهید سلیمانی در  فیلیمو
12 دی 1400

«72 ساعت» پایانی شهید سلیمانی در فیلیمو

مستند «72 ساعت» که به سه روز منتهی به شهادت سردار سلیمانی می پردازد، در سایت های VOD منتشر...

در 72 ساعت پایانی حاج قاسم سلیمانی، چه گذشت؟
12 دی 1400

در 72 ساعت پایانی حاج قاسم سلیمانی، چه گذشت؟

همزمان با سالروز شهادت سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی، مستند سینمایی «۷۲ ساعت» به کارگردانی مصطفی شوقی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر از شنبه ۱۱ دی ماه اکران خود را در برخی سینماها آغاز خواهد...

پوستر مستند «72 ساعت» رونمایی شد/ روایتی تازه از سه روز پایانی زندگی شهید قاسم سلیمانی
09 دی 1400

پوستر مستند «72 ساعت» رونمایی شد/ روایتی تازه از سه روز پایانی زندگی شهید قاسم سلیمانی

در آستانه دومین سالروز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، پوستر مستند «۷۲ ساعت» منتشر...