مستند «پنج در پنج» با موضوع ویزای لاتاری امریکایی؛ کاری از سیدمحمد آقا میری

مستند «پنج در پنج» با موضوع ویزای لاتاری امریکایی؛ کاری از سیدمحمد آقا میری

مستند «پنج در پنج» با موضوع ویزای لاتاری امریکایی؛ کاری از سیدمحمد آقا میری
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

به گزارش روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی، مستند «پنج در پنج» با موضوع بررسی ویزای سالیانه آمریکا – که از طریق لاتاری و بلیط بخت آزمایی به شهروندان کشورهای جهان سوم ارائه می گردد- تولید شد.

حسین تورنگ،مشاور کارگردان این مستند در گفت و گویی با روابط عمومی خانه مستند درباره مستند «پنج در پنج» اظهار داشت: این مستند به بررسی موضوع مهاجرت و غارت سرمایه‌های انسانی کشورهای جهان سوم توسط کشورهای بزرگ و قدرتمند می‌پردازد. لاتاری یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکاست؛ به این صورت که در جریان یک قرعه‌کشی تعدادی از افراد برای دریافت گرین کارت آمریکا انتخاب می‌شوند. مهاجرت از طریق لاتاری نوعی سوداگری نیروی انسانی متخصص توسط ایالات متحده آمریکاست.

وی افزود: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشور مقصد، طی گزینش‌های دقیق؛ موفق‌ترین، سالم‌ترین، جوان‌ترین و باسوادترین جوان‌ها را در این قرعه کشی برنده می‌کند. با توجه به این که هر شخصی به طور متوسط از زمان تولد تا پایان تحصیلات دانشگاهی تقریبا یک میلیون دلار هزینه برای کشورش دارد، کشورهای مقصد با پذیرش هر متخصص تقریباً یک میلیون دلار صرفه‌جویی می‌کنند.

ترامپ به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا وعده داده بود که اعطای ویزای مهاجرت گوناگونی که به قرعه کشی «لاتاری» مشهور است را لغو خواهد کرد. در صورت عملی شدن وعده ترامپ مبنی بر لغو ویزای لاتاری، شاید یکی از راه‌های غارت سرمایه‌های دانش و مهارت کشورهای جهان سوم موقتا مسدود شود اما هنوز روش‌های متعددی وجود دارد که هر ساله عده زیادی را در گرداب رویای آمریکایی به زیر می‌کشد.

تورنگ تصریح کرد: در این مستند سعی شده است با استفاده از مصاحبه با کسانی که قصد اقامت در ایالات متحده را دارند و کسانی که مخالف مهاجرت به کشورهای توسعه یافته هستند و آرشیو فیلم‌هایی که به این موضوع مربوط می‌شوند مسأله غارت سرمایه‌های انسانی کشورهای جهان سوم بررسی شود.

این مستند که به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی سید محمد آقامیری و با صداپیشگی علیرضا باشکندی (صداپیشه نقش جومونگ) در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده، آماده پخش از سیمای ملی است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

کانال تلگرام خانه مستند