حسین نشاطی در مستند «هفت مسیر» با 7 مسافر اربعین همراه شد

حسین نشاطی در مستند «هفت مسیر» با 7 مسافر اربعین همراه شد

حسین نشاطی در مستند «هفت مسیر» با 7 مسافر اربعین همراه شد
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

حسین نشاطی کارگردان مستند هفت مسیر در گفت و گو با روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی مطرح کرد: هر ساله نزدیک به 20میلیون نفر برای مراسم اربعین حسینی، مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می کنند. هر یک از این انسان ها می تواند قصه ای را به همراه خود تا کربلا بیاورد. گاهی این قصه ها موازی از کنار هم می گذرند، گاهی این داستان ها با هم تلاقی پیدا می کنند و گاهی یک داستان، داستان دیگری را تکمیل می کند … . می توانم بگویم که ایده اولیه این فیلم از همین جا شکل می گیرد.

پروژه هفت مسیر، دو ماه قبل از اربعین 95 کلید خورد و تا روز عاشورا به قطعیت رسید. با توجه به این که قرار شد سوژه ها در طی مسیر پیاده روی انتخاب شوند، تنها کاری که می شد قبل از اعزام گروه به عراق انجام داد این بود که فرم و قالب کار و این که ما در طی مسیر چه چیز و چه کسانی را می خواهیم، مشخص کنیم. پس به جرات می توانم بگویم که فیلم نامه اولیه که لازمه یک کار مستند است را فیلم من داشت، اما سوژه ها هنوز گنگ بودند و ما آنها را در طول مسیر می دیدیم. اما فرم کار بر اساس شنیده ها و تجربیات ما از پیاده روی اربعین طراحی شد و 90 درصد به همان شکل جلو رفت.

در طول مسیر از مهران تا کربلا، ٧ سوژه را انتخاب کردیم و مسیری را با یکی از سوژه ها همراه می شدیم تا به سوژه بعدی برسیم، و تمامی سختی فیلم در انتخاب این سوژه ها و مهم تر از آن ضبط تصاویر تلاقی شخصیت ها بود.

ما یک شخصیت را به شخصیت دیگری می رساندیم و همراه با نفر دوم حرکت می کردیم تا سوژه بعدی و این طراحی را قبل از سفر انجام داده بودیم، تقریبا می دانستیم چه نوع تیپی از آدم ها را می خواهیم و در آنجا آن قدر صبر می کردیم تا تیپ مورد نظرمان را پیدا کنیم.

در ابتدا هر کس که طرح را می خواند، اولین نکته ای که به ذهنش می رسید این بود که قابل اجرا نیست. آنجا ایران نبود و در آن خیل عظیم جمعیت، ارتباط و پیدا کردن آدم ها کار مشکلی بود.

هفت مسیر

در سه روز ابتدایی کار هم من به این نتیجه رسیدم که کار کار مشکلی است، اما جو اربعین در طول مسیر جو عجیبی است و این فضای متفاوت و انرژی ای که در آنجا بود باعث شد کار جلو برود و بحمدالله از آن چه که متصور هم بودیم کار بهتر شد. البته کار دارای ضعف هایی است که با توجه به سختی های مسیر قابل پیش بینی بود.

اما نکته ای که برای من مهم است نام امام حسین (ع) در کنار کار بود. آن قدر اتفاقات عجیب و شیرین برای ما در آنجا حادث شد که مدام حال فیلم ما را بهتر می کرد. شخصیت ها از یک جا به بعد آماده بودند تا ما برسیم و این بدون هماهنگی بود. کار تولید بدون هیچ مشکلی پیش می رفت و خاطرات خوب یکی بعد از دیگری برای ما اتفاق می افتاد. در نهایت می خواهم بگویم اگر نام امام حسین در کنار کار نبود واقعا در آن شرایط دشوار کشور عراق، ساخت چنین فیلمی در یازده روز امکان پذیر نبود.

نشاطی افزود: مستند هفت مسیر به تهیه کنندگی آقای احمد شفیعی در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه شده است و هم اکنون مراحل اولیه تدوین را پشت سر می گذارد و به زودی در یک قسمت شصت و پنج دقیقه ای آماده پخش خواهد شد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

کانال تلگرام خانه مستند