علی نیکبخت در مستند بلند خود به موضوع «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» می پردازد

علی نیکبخت در مستند بلند خود به موضوع «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» می پردازد

علی نیکبخت در مستند بلند خود به موضوع «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» می پردازد
۲۲ اسفند ۱۳۹۵

مستند انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران که بر اساس پژوهشی مطول از انگیزه های انتقال پایتخت تهیه شده است و به ارائه راهکار در این خصوص می‌پردازد، مراحل نهایی تدوین خود را سپری می‌کند.

علی نیکبخت، کارگردان مستند «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» علت انتخاب سوژه خود را به معضلاتی مرتبط دانست که در سال های گذشته در شهر تهران رشد کرده است و اظهار داشت: شهر تهران از گذشته تا کنون با مشکلات عدیده ای از نظر ترافیک، آلودگی هوا، تراکم جمعیت و… مواجه بوده است و همین مسأله موجب شده است تا دولت، کارگروهی را برای حل مسأله و ارائه راهکار در این خصوص تشکیل دهد.

وی افزود: ما هم در این مستند تلاش کرده ایم با تشریح عمیق صورت مسأله، با مصاحبه با کارشناسان امر و اساتید خبره در حوزه مسائل شهری، به یک راهکار مشخص درباره ساماندهی شهر تهران دست یابیم که ماحصل آن در مستند بیان شده است.

این کارگردان با اشاره به سرفصل هایی که در مستند «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» به آنها پرداخته شده است، گفت: در این مستند، جوانب کامل موضوع انتقال پایتخت تشریح شده است که از جمله آن می توان به سابقه بحث انتقال پایتخت در ایران، بررسی تجربه انتقال پایتخت در سایر کشور های جهان، معضلات فعلی شهر تهران، بررسی قانون انتقال پایتخت در مجلس، مزایای شهر تهران به عنوان پایتخت و راهکار حل معضلات مزمن شهر تهران اشاره کرد.

نیکبخت در ادامه، معیارهای انتخاب پایتخت در زمان گذشته را با زمان حال متفاوت دانست و اظهار داشت: در گذشته دلایلی از جمله قرار داشتن بر سر شاه‌راه‌های جهانی و تاثیرات استراتژیک در منطقه و … برای انتخاب پایتخت مورد توجه قرار می گرفت، حال این که در زمان حاضر با توجه به گسترش شهرنشینی و افزایش مشکلات ناشی از آن، باید نگاه ها و معیارهای دیگری برای این امر مورد توجه قرار گیرد.

علی نیکبخت در پایان اظهار داشت: سیر کامل انگیزه ها و علل تغییر پایتخت از سال های گذشته تا به حال در مستند به تفصیل بحث شده است و با توجه به این که دولت تا پایان سال 95 می بایست نتایج مطالعات و راهکارهای کمیته ساماندهی شهر تهران را اعلام کند، ما هم تلاش می کنیم تا در آینده نزدیک، مستند «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» را برای نمایش آماده نماییم.

گفتنی است؛ مستند «انتقال پایتخت یا ساماندهی شهر تهران» به تهیه کنندگی احمد شفیعی، محصول خانه مستند انقلاب اسلامی است که در 8 قسمت بلند آماده سازی شده است.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

کانال تلگرام خانه مستند