پخش مستند «آغازگر یک پایان»، روایت زندگی پرفراز و نشیب شهید محمدباقر صدر از شبکه مستند

پخش مستند «آغازگر یک پایان»، روایت زندگی پرفراز و نشیب شهید محمدباقر صدر از شبکه مستند

پخش مستند «آغازگر یک پایان»، روایت زندگی پرفراز و نشیب شهید محمدباقر صدر از شبکه مستند
۱۵ فروردین ۱۴۰۲

مستند آغازگر یک پایان، روایتی از زندگی پر فراز و نشیب محمدباقر صدر، سه شنبه ۱۵ فروردین، از شبکه مستند پخش می‌شود.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، این مستند ساخته امید حسن زاده، با محوریت زندگی و آثار شهید صدر و مرور و بررسی اتفاقات تاریخی و زندگی علما و مراجع حوزه علمیه نجف ساخته شده‌ است.

مستند «آغازگر یک پایان» به مقاطع مختلف زندگی شهید محمدباقر صدر، از اجازه اجتهاد در کودکی تا جابجایی‌های چندباره قبر وی در دوران صدام حسین و رژیم بعث در عراق، می‌پردازد و راویانش شاگردان و اطرافیان سید محمدباقر صدر در عراق هستند، کسانی که از نزدیک با او در ارتباط بوده‌اند.

سید محمدباقر صدر (۱۰ اسفند ۱۳۱۳ – ۱۹ فروردین ۱۳۵۹) دین‌شناس، اصولی، مجتهد، فیلسوف، اندیشمند، مرجع تقلید، مبتکر و نظریه‌پرداز شیعه و سیاست‌مدار عراقی بود. از او گاه به لقب شهید خامس و سید ذبیح القفا نیز یاد می‌شود.

وی به‌ علت مبارزاتش با حکومت بعثی عراق بار‌ها توسط حکومت عراق دستگیر و زندانی شد. در آخرین مرحله ۱۶ فروردین ۱۳۵۹ سید محمدباقر صدر را دستگیر کردند و به بغداد بردند و از او خواستند از فتوای خود بر تحریم عضویت در حزب بعث برگردد و حکم به جواز آن دهد و انقلاب ایران را تایید نکند.

سید محمدباقر صدر این‌ها را نپذیرفت و در پایان حکومت از او خواست که یکی از دو شرط اول یا دوم را بپذیرد تا از حصر بیرون آمده و زندگی عادی داشته‌ باشد، ولی این شرط نیز پذیرفته نشد و سرانجام در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۵۹ او و خواهرش بنت‌الهدی صدر به دستور صدام حسین کشته شدند.

«آغازگر یک پایان» به تهیه کنندگی مهدی مطهر، که محصول سازمان هنری رسانه اوج است و در خانه مستند با همکاری پژوهشگاه تخصصی شهید صدر تولید شده‌ است، امشب ساعت ۲۱ پخش و روز بعد ساعت ۹ تکرار می شود.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید: