بررسی موشکافانه یکی از عملیات های مهم دفاع مقدس

مستند «رازهای عملیات فریب»؛

بررسی موشکافانه یکی از عملیات های مهم دفاع مقدس

بررسی موشکافانه یکی از عملیات های مهم دفاع مقدس
۱۰ بهمن ۱۴۰۱

مستند «رازهای عملیات فریب» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابراهیم شفیعی بررسی موشکافانه ای از عملیات کربلای ۴ از زبان فرماندهان آن دارد.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری تسنیم، «رازهای عملیات فریب» به کارگردانی ابراهیم شفیعی روایتی موشکافانه از یکی از مهم‌ترین عملیات‌های تاریخ دفاع مقدس است که به تازگی با پشت سر گذاشتن آخرین مراحل تولید آماده شده و یکشنبه 9 بهمن ماه در سایت هاشور منتشر شده است.

این مستند، عملیات کربلای 4 را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار داده و از زبان فرماندهان جنگ، به بررسی دقیق آن پرداخته است. همچنین با مروری بر اسناد تاریخی، تصاویر آرشیوی و مصاحبه‌های فرماندهان درگیر در این عملیات به شبهاتی که پیرامون لو رفتن آن وجود دارد، پاسخ داده است. از سویی دیگر، موضوع عملیات فریب، علت حمله و آمار شهدا و مفقودین کربلای 4 مورد بررسی موشکافانه قرار گرفته است.

مستند «رازهای عملیات فریب» که در قالب گزارش و آرشیو ساخته شده سراغ تعدادی از افراد مطلع در دفاع مقدس و چهره‌های نام آشنا رفته است که از آن جمله می‌توان به حسین الله کرم، رحیم قمیشی، علی مسجدی، نعمت الله حکیم و حسین محمدی که همگی از فرماندهان شاخص کربلای 4 بودند، اشاره کرد.

عملیات کربلای 4 یکی از پیچیده‌ترین و بزرگترین عملیات‌های دفاع مقدس است که در دی ماه سال 1365 انجام شد. شبهات مختلفی درباره آن وجود دارد که عمده آن ناظر بر لو رفتن عملیات و به شهادت رسیدن تعداد قابل توجهی از رزمندگان می‌باشد. در این سال‌ها، موضوعات مختلفی درباره کربلای 4 مطرح شده و مصاحبه‌های متعددی درباره آن از سوی چهره‌های شناخته شده جنگ صورت گرفته است. مستند «رازهای عملیات فریب» تلاش کرده تا با استفاده از اسناد و تصاویر آرشیوی به این شبهات پاسخ دهد.

عوامل تولید این مستند 50 دقیقه‌ای عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: ابراهیم شفیعی، مدیر تصویربرداری: امین سروری، تصویربردار: رامین مراقی،‌ تدوین:‌ محمد جواد پاک نفس، صدابردار و صداگذار: جلال سعادت یار،‌ آهنگساز:‌ اکبر بلالی، گرافیک: میلاد رحمانی، برنامه‌ریز و دستیار کارگردان: سحر برجی، مدیر تولید: میلاد عسگریان ، طراحی لوگو: سحر حیدری نمین و روابط عمومی: مطهره کشاورز محمدیان.

مستند «رازهای عملیات فریب» در سایت هاشور منتشر شده است.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید: