مستندهای ورزشی را عموم مردم دوست دارند/ سینما حقیقت، فرصتی برای دیده شدن ژانرهای گوناگون مستند

گفتگو با میکائیل دیانی، مستندساز و معاون ارتباطات و بازرگانی انجمن سینمای جوانان ایران

مستندهای ورزشی را عموم مردم دوست دارند/ سینما حقیقت، فرصتی برای دیده شدن ژانرهای گوناگون مستند

مستندهای ورزشی را عموم مردم دوست دارند/ سینما حقیقت، فرصتی برای دیده شدن ژانرهای گوناگون مستند
۲۳ آبان ۱۴۰۱

میکائیل دیانی، کارگردان مستند «بچه‌های زمین خاکی» معتقد است، جشنواره‌ای با اعتبار سینماحقیقت می‌تواند فضایی برای دیده شدن آثار در گونه‌های متفاوت و همچنین افزایش تولید در فرم‌ها و ساختارهای مختلف مستند را فراهم کند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ میکائیل دیانی مستندساز و معاون ارتباطات و بازرگانی انجمن سینمای جوانان ایران درباره سینمای مستند به ویژه مستندهای ورزشی، با توجه علاقه‌مندی عموم مردم نسبت به این گونه از سینمای مستند، گفت: زمانی که قرار باشد سلیقه‌ها و علایق مختلفی دور هم جمع شوند، یعنی در ابتدای راه باید برای این علایق و سلایق محصولاتی که باب طبع شان است، تولید و عرضه شود. در حوزه سینما نیز اگر از سلایق و علایق مختلف صحبت می‌کنیم منظور تنوع در نوع نگاه، ساختار، ژانرها و گونه‌های مختلف است. بنابراین اگر ما بتوانیم در گونه‌های متنوع آثاری را به مخاطبان خود عرضه کنیم به تبع، مخاطبان بیشتری نیز جذب کرده‌ایم و خواهیم کرد.

او ادامه داد: زمانی که صحبت از سینمای داستانی می‌شود گونه‌ها و ژانرهای مختلف می‌تواند نمونه‌های متعدد و گسترده‌ای داشته باشد که نمونه‌ای از این تنوع ژانر را در سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران شاهد بودیم، در سینمای مستند نیز گونه‌های مختلف و متعددی وجود دارد که هر کدام مخاطب خود را دارند، به همین دلیل افزایش تولید و عرضه و کنار هم قرار گرفتن گونه‌های مختلف مستند به ویژه در حوزه مستند ورزشی می‌تواند مخاطب بیشتری را نیز به سوی سینمای مستند جذب کند.

این مستندساز درباره آثار ورزشی در سینمای مستند بیان کرد: ما به واسطه اینکه در فیلم‌های مستند ورزشی شاهد یک فردِ قهرمان یا یک گروه‌قهرمان هستیم که معرفی و داستان رسیدن این قهرمان یا گروه‌قهرمان به جایگاهشان برای مردم بسیار جذاب است، مستندهای ورزشی نیز از سوی مردم و عموم مخاطبان با اقبال مواجه می‌شود چرا که می‌توانند خود را همراه و همدل آن قهرمان تصور کنند. به همین دلیل همانطور که قهرمان به یک سمبل در جامعه تبدیل می‌شود، مستند او نیز مانند آن قهرمان عمل می‌کند و برای مردم مهم و تاثیرگذار است.

کارگردان «حاشیه صدا ندارد» درباره تاثیر جشنواره سینماحقیقت در معرفی گونه‌های مختلف به سینمای مستند عنوان کرد: به صورت کلی جشنواره‌ها در سه مرحله به معرفی آثار متفاوت و متنوع کمک می‌کنند که نقطه آغاز آن، اصل برگزاری جشنواره است؛ زمانی که یک رویداد ملی و یا بین‌المللی سینمایی برگزار می‌شود یعنی چگالی توجهات و چگالی رسانه‌ای در آن زمینه درحال افزایش است. بنابراین جشنواره‌ای مانند جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در زمان برگزاری تمام توجهات ملی و بین‌المللی را در حوزه رسانه‌ای به سوی مستند جلب می‌کند و زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد یعنی فضا برای دیده شدن محصول هنری عرضه شده در آن جشنواره آماده می‌شود؛ به همین دلیل در زمان برگزاری چنین جشنواره‌ای اصل توجه به ساخت آثار متفاوت بسیار کمک کننده خواهد بود آن هم با توجه به اینکه درباره جشنواره «سینماحقیقت» که یک رویداد معتبر است صحبت می‌کنیم.

او ادامه داد: یکی دیگر از عوامل مهم در جشنواره‌ها، تعداد آثاری‌ست که به جشنواره راه پیدا می‌کنند، به عنوان مثال در جشنواره فیلم کوتاه تهران از 1960 اثر تنها 100 اثر وارد رقابت با یکدیگر شدند و در جشنواره «سینماحقیقت» نیز از میان صدها اثر نزدیک 100 اثر را شاید برای حضور در جشنواره انتخاب کنند و طبیعتا فیلم های منتخب شده از جهت دیده شدن و همچنین الگوپذیری برای تولیدکنندگان دیگر حوزه مستند می شود.

کارگردان «بیجه» درباره سومین مرحله توضیح داد: در نهایت، جوایز و نتایجی که هیات داوران جشنواره عرضه می‌کنند، می‌تواند کمک کننده به سینمای مستند و تولید آثار متفاوت باشد چراکه این آثار به نوعی الگویی برای دیگر فیلمسازان می‌شوند.

دیانی در پایان درباره مستند «بچه‌های زمین خاکی» که در پانزدهمین جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» حضور داشته است، گفت: سرمایه‌گذار این فیلم مستند یعنی سازمان هنری رسانه‌ای اوج قرار است امکانی را فراهم کند تا با توجه به شروع روزهای آغاز جام جهانی 2022 قطر، این فیلم نمایش داده شود.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید: