نمایش زیبایی‌های منطقه حفاظت شده «لیسار» گیلان در مستند «حیات وحش لیسار»

نمایش زیبایی‌های منطقه حفاظت شده «لیسار» گیلان در مستند «حیات وحش لیسار»

نمایش زیبایی‌های منطقه حفاظت شده «لیسار» گیلان در مستند «حیات وحش لیسار»
۲۰ مهر ۱۴۰۱

تهران- ایرنا- مستند «حیات وحش لیسار» نمایش زیبایی‌های منطقه حفاظت شده «لیسار» گیلان، به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امیر شکرگزار و تولیدات جدید شبکه مستند سیما از این شبکه پخش می‌شود.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از ایرنا، تهیه‌کننده و کارگردان «حیات وحش لیسار» درباره سوژه این مستند اظهارداشت: منطقه حفاظت شده «لیسار»، بخشی دیدنی در دل جنگل‌های هیرکانی در غرب استان گیلان، منطقه تالش است که حدود ۳۶ هزار هکتار وسعت دارد. این منطقه از لب دریای خزر آغاز شده و تا دریاچه نئور ادامه دارد و مناطق ساحلی، جلگه‌ای، کوهستانی و جنگلی را شامل می‌شود. تنوع زیستی در این منطقه بسیار بالاست و اکوسیستم آن به‌ گونه‌ای است که اجازه می‌دهد همه نوع حیوانی در آن زندگی کنند. برای مثال، عقاب طلایی که در رأس چرخه جانوری قرار دارد، در این منطقه زاد و ولد می‌کند و همین موضوع باعث منحصر به فرد شدن این منطقه شده است.

امیر شکرگزار گفت: در مستند «حیات وحش لیسار»، این منطقه را به صورت کلی معرفی کرده‌ و بخش‌های مختلف آن اعم از جلگه، جنگل، تالاب و … را به تصویر کشیده‌ایم. از سویی دیگر، سراغ گونه‌های جانوری که در این منطقه زندگی می‌کنند رفته‌ایم و بسیاری از حیوانات ساکن در این منطقه را به تصویر کشیده‌ایم.

وی درباره علاقه‌ خود درباره ساخت چنین مستندی بیان کرد: من محیط‌بان بازنشسته‌ام و سال‌ها در منطقه لیسار فعالیت می‌کردم. به همین دلیل آشنایی بسیار خوبی با این منطقه دارم. در این مستند، حیات وحش و اکوسیستم این منطقه را به تصویر کشیده‌ام. عقاب طلایی، موش، مار، گوزن، سمور، روباه و شغال و … از جمله حیواناتی‌ هستند که در مستند «حیات وحش لیسار» به نمایش درآمده است.

شکرگزار درباره روند تولید مستند «حیات وحش لیسار» اظهارداشت: ساخت این مستند چندین سال زمان برد، چرا که باید تک تک حیوانات را رصد می‌کردم و زندگی آنان را در فصول مختلف سال به تصویر می‌کشیدم.

این تهیه‌کننده و کارگردان افزود: تجربه محیط‌بانی من می‌گوید که برای نزدیک شدن به حیوانات باید تک نفره بود، چرا که در غیر این صورت حیوان می‌ترسد و فرار می‌کند. بسیاری از تصاویر این مستند با دوربین‌های تله‌گذاری شده، ضبط شده است. با این حال، تدوین این مستند را حامد رحیمی برعهده داشته است. دخترم و برادرم نیز مرا در ساخت این اثر یاری کردند.

مستند «حیات وحش لیسار» جمعه (۲۲ مهرماه) ساعت ۲۲ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

جهت اطلاع سریع از آخرین اخبار مستند، به رسانه های اجتماعی خانه مستند بپیوندید: