خانه مستند

khanemostanad

طراحی شیوه نامه حمایتی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی/ گزارشی از نخستین نشست رسانه ای مدیرعامل جدید مرکز گسترش
طراحی شیوه نامه حمایتی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی/ گزارشی از نخستین نشست رسانه ای مدیرعامل جدید مرکز گسترش
23 مهر 1398
0
اخبار

محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش از طراحی شیوه‌نامه حمایتی مرگز گسترش خبر داد و گفت: این شیوه‌نامه از طریق وب سایت مرکز و سازمان سینمایی در اختیار فیلمسازان قرار دارد.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، نخستین نشست رسانه‌ای محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با تبیین فعالیت‌ها و رویکردهای این مرکز در حوزه تولید مستند، انیمیشن و فیلم سینمایی تجربی، تاکید بر شیوه‌نامه حمایتی جدید این مجموعه صبح امروز-23 مهر ماه- در سالن حقیقت مرکز گسترش برگزار شد.

محمد حمیدی‌مقدم در این نشست با اشاره به اهمیت مرکز گسترش در نقشه سینمای ایران، اظهار کرد: با توجه به وضعیت مالی امروز سینما ممکن است این مرکز نقش تعیین کننده‌ای در این زمینه نداشته باشد اما به لحاظ استراتژیک نقش ویژه‌ای در سینمای ایران دارد. با توجه به تحولات سریع جامعه و فناوری‌های رسانه، قابلیت مستندسازی گسترش یافته است و به اشتراک گذاشتن آن در فضای امروز آسان‌تر شده است. مرکز با این شناخت می‌خواهد از این فرصت استفاده کرده و با این جهان بیرونی ارتباط برقرار کند.

وی در تبیین پنج جایگاه اصلی مرکز گسترش در سینمای ایران گفت: مرکز گسترش در وضعیت فعلی سینما از پایگاه های اصلی تولید فیلم مستند است. به لحاظ قرارگیری در جشنواره جهانی و تولید آثار قابل تامل، تنوع گونه‌ها و ژانرهای متفاوت مستند و همچنین زیرمجموعه‌های خارج از مستندها و رئالیسم‌های اجتماعی، مرکز، قابلیت بسیاری دارد.

حمیدی مقدم با تاکید بر این که مرکز گسترش در زمینه تولید انیمیشن هم تاثیرگذار است، تصریح کرد: این صنعت با توجه به زیرساخت‌ها و قابلیت‌هایش جایگاه اساسی در مرکز دارد و به خوبی حمایت ویژه خود را از انیمیشن کوتاه تجربی خلاقانه نشان داده است. هدف ما ورود به بازار جهانی با توجه به استعدادهای موجود در حوزه انیمیشن کوتاه است که پلی برای ورود به انیمیشن بلند و تعامل با خارجی‌هاست و امیدواریم این نگاه هنری، ما را به سینمای جهان متصل کند.

مدیرعامل مرکز گسترش با بیان اینکه فیلم‌های تجربی هم مانند انیمیشن با فراز و فرود و رفت و برگشت‌های مدیریتی دچار نقصان بوده‌اند، گفت: امسال با حمایت حسین انتظامی و مدیر سابق مرکز، تولید فیلم‌های تجربی به مرکز برگردانده شد و فیلمسازان کوتاه که در مرحله عبور از فیلمسازی کوتاه به بلند هستند و تمایلی به ساخت فیلم‌های سینمای بدنه ندارند با سرمایه گذاری مرکز، فضایی برای ساخت فیلم تجربی یافتند. سینمای تجربی با توجه به نگاه نویی که دارد می تواند راه‌گشا بوده و هوای جدیدی در سینمای داستانی با توجه به نگاه و فرم‌هایش ایجاد کند.

وی در ادامه افزود: نگاهی از گذشته در مرکز گسترش وجود داشته، تحت این عنوان که تهران مرکز نیست و این نگاه باعث ایجاد خانه های مستند در شهرستان‌ها شد و اشتیاق فیلمسازان شهرستانی با وجود این خانه‌ها تا حدی پوشش داده شد. با حمایت اداره کل ارشاد استان ها، مرکز و آنها دو بازوی حمایت از خانه‌های مستند شدند و امیدواریم شاهد اتفاق‌های خوبی در این زمینه باشیم. امسال در آمار درخواست حضور فیلم های مستند در جشنواره سینماحقیقت، این اشتیاق فیلمسازان شهرستانی مشهود بود.

حمیدی مقدم با تأکید بر برگزاری جشنواره سینماحقیقت به عنوان مهم‌ترین جشنواره مستقل از جهت پرداخت به سینمای مستند در خاورمیانه افزود: با توجه به سیاست شفافیت و اجرای این سیاست در وزارت ارشاد با توجه ویژه‌ای که آقای انتظامی به این موضوع دارد، شیوه‌نامه مرکز گسترش که کار جدیدی است، طراحی شد. این شیوه‌نامه در سازمان های دیگر هم طراحی خواهد شد. ما انتشار این شیوه نامه را با جلسه امروز همراه کردیم و همه چیز در حوزه حمایتی با نگاه عادلانه در تقسیم منابع برای همه فیلمسازان قابل رصد هست و همه از طریق وب سایت مرکز و سازمان سینمایی می توانند به آن دست پیدا کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شیوه نامه حمایتی مرکز به صورت آنلاین منتشر می‌شود و هر فرد که طرح و فیلمنامه ای دارد، می تواند با ارائه طرح خود، مراحل بررسی آن را از طریق سایت دنبال کند؛ به این طریق از ارائه طرح های مشترک و تکراری جلوگیری می شود. ما از هر پیشنهاد تازه ای در این شیوه نامه استقبال می کنیم تا بتوانیم نگاه های جدیدی را اعمال کنیم .

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

آیکون کانال تلگرام خانه مستند

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

q

اخبار مرتبط
مشاهده همه