خانه مستند

khanemostanad

«در مزار» روایت سنت های مخلصانه و کم هزینه روستایی در عزای سیدالشهدا (ع)
«در مزار» روایت سنت های مخلصانه و کم هزینه روستایی در عزای سیدالشهدا (ع)
17 شهریور 1398
0
اخبار

کارگردان مستند «در مزار» می‌گوید عشق به امام حسین (ع) برای مردم ما مرز ندارند؛ فرقی نمی‌کند که یک میلیارد داشته باشند یا صد هزار تومان؛ همه‌اش را در میدان اباعبدالله خرج می‌کنند.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «در مزار» یکی از تولیدات شبکه مستند است که به مناسبت ماه محرم و ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) پخش می‌شود؛ این مستند که به کارگردانی حجت‌الله اسحاقی تهیه شده است، درباره آیین‌های سنتی عزاداری در شهرستان نکای مازندران است.

حجت‌الله اسحاقی، کارگردان مستند «در مزار» در مورد روستایی که سوژه مستندش شده است، توضیح داد و گفت: روستای «در مزار» یکی از روستاهای ییلاقی و جنگلی در دوردست‌ترین منطقه شهرستان نکای مازندران است که با نام هزار جریب که یکی دیگر از توابع این شهرستان است نیز شناخته می‌شود؛ این روستا 95 کیلومتر با شهر فاصله دارد و منطقه‌ای بسیار محروم است؛ در این روستا سه امامزاده دفن است و همین مساله باعث شده است که این منطقه، سادات‌خیز و روحانی‌خیز باشد؛ همان‌طور که می‌دانید استان مازندران همه ساله روحانیون بسیاری را پرورش می‌دهد و برای تبلیغ به دیگر مناطق کشور می‌فرستد.

وی ادامه داد: روستای «در مزار» به دلیل این که میزبان 3 امامزاده است و مقبره‌های مطهر این عزیزان را در دل خود دارد، همه ساله پذیرای مردم روستاهای اطراف است که در قالب یک مراسم آیینی و سنتی به این منطقه آمده و به عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) می‌پردازند؛ در این مراسم‌ها، سنت‌های خاصی در ایام تاسوعا و عاشورا اجرا می‌شود؛ برای مثال، سنت‌های خاص عزاداری، مراسم نذری‌پزان و … در این منطقه دیده می‌شود؛ این اتفاقات و سنت‌های آیینی، سوژه مستند «در مزار» شده است.

او در مورد تصاویر این مستند گفت: در مستند «در مزار» دو روستا را می‌بینیم، یکی از این روستاها «در مزار» است که مهمان‌پذیر عزاداران اباعبدالله‌الحسین(ع) می‌شود و روستای دیگر «لیمونده» است که ساکنین آن برای عزاداری در روستای «در مزار» جمع می‌شوند و در کنار امامزاده‌های این منطقه عزاداری می‌کنند. «لیمونده» روستای محرومی است، با این وجود حوزه علمیه دارد و آیت‌الله لیموندی سال‌ها شاگردان زیادی را در این حوزه علمیه تربیت کردند.

این کارگردان و مستندساز در مورد سنت‌های آیینی عزاداری در این روستا توضیح داد و گفت: در این مستند، دو سنت خاص برای عزاداری اباعبدالله‌الحسین دیده می‌شود؛ یکی سنت «صبح، طلوع‌خوانی» است که در قبل از صبح روز عاشورا برگزار می‌شود؛ در این مراسم آیینی، مردم در حسینیه جمع می‌شوند و به عزاداری می‌پردازند؛ در این مراسم یک شعر آیینی خوانده می‌شود. اتفاق دیگر، سنت «عزاداری‌خوانی» و «سوال و جواب» است؛ در این مراسم، کل اتفاقات کربلا در قالب 20-25 سوال از مردم پرسیده می‌شود و مردم با لحن حماسی این سوالات را پاسخ می‌دهند.

حجت‌الله اسحاقی در مورد دلیل ساخت این مستند گفت: من با ساخت این مستند می‌خواستم بگویم که فرقی نمی‌کند منطقه محروم باشد یا پایتخت؛ مردم ما به دلیل عشقی که به امام حسین علیه‌السلام دارند، عزاداری اباعبدالله را به هر نحوی برگزار می‌کنند؛ در تهران این عزاداری با میلیاردها تومان برگزار می‌شود و در این منطقه محروم با صد هزار تومان. آنان هر آن چه که دارند را وارد میدان می‌کنند و در راه برپایی عزای اباعبدالله خرج می‌کنند.

مستند «در مزار» امشب ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش خواهد شد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

آیکون کانال تلگرام خانه مستند

نظرات کاربران

ثبت نظرات :

q

اخبار مرتبط
مشاهده همه