مستند «ترور سرچشمه» به ابهامات حادثه هفتم تیر پاسخ می دهد

مستند «ترور سرچشمه» به ابهامات حادثه هفتم تیر پاسخ می دهد

مستند «ترور سرچشمه» به ابهامات حادثه هفتم تیر پاسخ می دهد
۰۹ خرداد ۱۳۹۶

مجید رجبی‌معمار تهیه ‌کننده فیلم مستند «ترور سرچشمه» درباره ساخت این فیلم گفت: در مستند بلند «ترور سرچشمه» تلاش بر این است شرایطی که در دهه 60 ایجاد شد تا منجر به حادثه تروریستی هفتم تیر و شهادت بهشتی و تعداد زیادی از مسئولین و بزرگان نظام جمهوری اسلامی در سال های اولیه انقلاب در شرایطی که انقلاب و اصول و پایه های نظام شکل می گرفت، به تصویر کشیده شود. این عزیزان در یک حادثه برنامه ریزی شده و پیچیده به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: این مستند، علل انجام این اقدام تروریستی و این که چه کسانی در این حادثه تروریستی مسئول و مسبب بودند را مورد بررسی قرار می‌دهند وبه چرایی این حادثه می‌پردازد. دوستان و همکاران من مدتی تحقیق کرده اند و مصاحبه‌های مختلف با افرادی که در آن ایام حضور داشتند و دست اندرکاران حزب جمهوری و افرادی که در آن ایام مسئولیت هایی داشتند انجام دادند و با انجام این مصاحبه ها و با اتکا به اسناد و مدارک و عکس هایی که ازمنابع مختلف گردآوری شده، این پروژه در حال انجام است.

آقای مهدویان مسئولیت کارگردانی این پروژه را برعهده دارد که انشاء الله بتواند به زودی کار را آماده کند و مورد توجه مردم قرار بگیرد. یک سوال بزرگ درباره حادثه تروریستی هفتم تیرماه، علت بروز آن و مسببین این حادثه هستند.

این مستند برای نسل جوان و افرادی که اهل مطالعه و بررسی تاریخ معاصر، می‌تواند راهگشا باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به پیچیدگی ترور هفتم تیرماه و سوالات مبهمی که در همان زمان مطرح بود و هیچ گاه پاسخ درستی به آن داده نشد، این مستند توان پاسخگویی به آن سوالات را خواهد داشت، گفت: به هرحال ما اطلاعات‌مان محدودیت هایی دارد، اصولاً موضوعات تاریخی این گونه است. وقتی بعد از 36 سال به سراغ سوژه‌ای به این مهمی می‌رویم طبعاً به جوانب مختلف می پردازیم، اما ممکن است برخی سوالات و ابهامات باقی بماند. آقای مهدویان و تیم تحقیق تلاش می‌کنند حتی الامکان بتوانند صریح ترین و مستندترین پاسخ را به سوالات مطرح شده ارائه دهند.

وی درباره این مهم که مستند در فضای بازسازی آماده می‌شود یا خیر، گفت: ما در این مستند برخلاف کار‌های قبلی آقای مهدویان فضای بازسازی نداریم. کار براساس گفت‌وگو با افراد و متکی بر اسناد و مدارکی که موجود است ساخته می‌شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان درباره زمان بندی، آماده سازی و نوع توزیع این مستند گفت:تلاش می‌کنیم مستند بلند «ترور سرچشمه» را در تیرماه آماده کنیم. سفارش دهنده اصلی این کار مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و گمانم این است که این کار در گروه هنر و تجربه و سالن های سینما عرضه شود.

رجبی معمار در خاتمه درباره زمان آغاز تصویربرداری گفت: بعضی از بزرگان و افرادی که مصاحبه شونده بودند، به جهات مختلف از جمله شرایط سنی و مسئولیت‌هایی که به عهده دارند، امکان قرارگذاشتن چندین باره نداشتند، به همین دلیل در طول یک ماه گذشته گفت‌وگوها انجام شده، اما عمده مصاحبه‌ها در این هفته آغاز شده است.

منبع: فارس

پ.ن. تصویر خبر، صرفا جنبه تزیینی دارد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند