اهدای نسخه ای از مستند ایرانی «مهر و مسیح» به دانشگاه کراکوف لهستان

اهدای نسخه ای از مستند ایرانی «مهر و مسیح» به دانشگاه کراکوف لهستان

اهدای نسخه ای از مستند ایرانی «مهر و مسیح» به دانشگاه کراکوف لهستان
۰۹ خرداد ۱۳۹۶

محمد مقدم که در نشست دانشگاهی لهستان و ایران حضور پیدا کرده بود، از اهدای یک نسخه از مستند «مهر و مسیح» به دانشگاه کراکوف لهستان خبر داد.

به گزارش سایت خانه مستند و به نقل از خبرگزاری مهر، محمد مقدم کارگردان عرصه مستند گفت: از روز دهم تا دوازدهم ماه می ۲۰۱۷ نشستی با عنوان ایران و لهستان در دانشگاه کراکوف برگزار شد که در این نشست گروه‌هایی از دانشجویان رشته‌های تاریخ، زبان‌شناسی و ادبیات از دانشگاه های معتبر دو کشور ایران و لهستان حضور داشته و بیش از سی نشست برگزار کردند که در این نشست‌ها به روابط تاریخی، ادبی و سیاسی دو کشور و تاثیر آن پرداخته شد.

وی ادامه داد: فیلمی مستند از تولیدات سیما که درباره مارک اسموژنسکی، ایران‌شناس لهستانی بود نیز به نمایش درآمد. همچنین به درخواست دپارتمان شرق‌شناسی دانشگاه یاگیلیون کراکوف که با ۷۵۰ سال قدمت، دومین دانشگاه جهان پس از دانشگاه بلونیای ایتالیا است، قرار شد یک نسخه از فیلم «مهر و مسیح» برای مطالعات ایران‌شناسی و شرق شناسی به دانشگاه جهت نمایش‌های آکادمیک اهدا شود.

مقدم در پایان درباره نشست پرسش و پاسخ مستند «مهر و مسیح» هم توضیح داد: این جلسه با حضور شماری از ایران‌شناسان و شرق‌شناسان لهستانی برگزار شد. آن‌ها تجربه تماشای فیلم با کارگردان را مهم دانسته و خواستار تکرار نمایش فیلم‌هایی از این دست در لهستان شدند. خوشبختانه ایران‌شناسان لهستانی با بسیاری از جزییات تاریخ و فرهنگ ایرانی و سنت‌ها و آیین‌های ما آشنا هستند وحتی ریشه‌های بومی و باستانی آن را می‌شناسند.

«مهر و مسیح» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که به آیین میترائیسم می‌پردازد و بر تاثیر رابطه آیین مهری بر دیانت مسیحی که از جنبه‌های مختلفی قابل اثبات است، توجه دارد.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه مستند بپیوندید:

تلگرام خانه مستند